Cyberbezpieczeństwo
Rosyjski ambasador o dołączeniu Ukrainy do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO: „To próba szantażu”
Ambasador Rosji w Estonii ocenił, że dołączenie przez Ukrainę do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE) to „próba szantażu”.
Kilkanaście dni temu Ukraina dołączyła do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence). Podczas 30. Posiedzenia Komitetu Sterującego NATO CCDCOE jednomyślnie wyrażono zgodę na członkostwo w CCDCOE, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.
Choć Ukraina dołączyła jako członek do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO, wciąż nie czyni to z tego państwa pełnoprawnego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale z pewnością przyczyni się do zacieśnienia współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz umożliwi dzielenie się wiedzą – stwierdza BleepingComputer.com.
Czytaj też
„Szantaż”
Jaka jest rosyjska reakcja na ten fakt? Według ambasadora Rosji w Estonii Władimira Lipajewa decyzja NATO o przyjęciu Ukrainy jako uczestnika CCDCOE była symboliczna i ilustruje plany „integracji z infrastrukturą NATO”.
„Ten pierwszy krok z pewnością pociągnie za sobą inne, dążąc do przekształcenia Ukrainy w bastion politycznego, gospodarczego, ideologicznego i militarnego szantażu Rosji” – powiedział w rozmowie z TASS.
Ambasador Rosji w Estonii stwierdził, że sam udział Ukrainy w CCDCOE „nie powinien prowadzić do poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji”.
CCDCOE jest akredytowanym przez NATO centrum wiedzy o cyberprzestrzeni, instytucją badawczą oraz ośrodkiem szkoleniowym i ćwiczeniowym. Międzynarodowa organizacja wojskowa z siedzibą w Tallinie koncentruje się na interdyscyplinarnych badaniach stosowanych, a także konsultacjach, szkoleniach i ćwiczeniach z zakresu cyberbezpieczeństwa. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence zostało utworzone 14 maja 2008 r. Posiada status Międzynarodowej Organizacji Wojskowej.
Czytaj też
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany