Armia i Służby
Wojsko wyłapuje przestępców. Powstał specjalny zespół
Na terenach, gdzie woda już opadła, Wojsko Polskie zaczęło wielką akcję „Feniks”, której celem jest m.in. likwidacja skutków powodzi. Wielu Polaków zaangażowało się w niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom. Nie brakuje jednak tych, którzy żerują na empatii i chęci materialnego wsparcia. Żołnierze będą wyłapywać przestępców.
Wiele miejscowości położonych w południowo-zachodniej części Polski ucierpiało w wyniku powodzi. Mieszkańcy stracili dobytki swojego życia. Wielka woda zajęła ich domy, zakłady pracy, zabrała wszystko, co mieli. Gdy żywioł ustał, pokazała się skala zniszczeń, która jest ogromna.
Czytaj też
Zbiórka dla powodzian
Od razu pojawiła się chęć niesienia pomocy. Lokalna społeczność zaangażowała się w masowe sprzątanie zalanych miejscowości. Zaczęły również powstawać zbiórki na rzecz osób dotkniętych powodzią, jak ta zorganizowana przez Andrzeja Śledzia, znanego użytkownikom platformy X (dawniej Twitter) jako „Śledziu”.
Do tej pory wzięło w niej udział blisko 6,5 tys. osób, co przełożyło się na kwotę ponad 622 tys. zł (i stale rośnie). Osoby zainteresowane mogą „dołożyć swoją cegiełkę”, wchodząc na stronę: Skarbonka dla powodzian.
Powódź 2024: walka z oszustami
Jednak nie brakuje takich, którzy próbują wykorzystać sytuację na swoją korzyść. Poza szabrownikami, aktywni są również oszuści zakładający fałszywe zbiórki pieniędzy. Przed ich aktywnością publicznie ostrzegała policja.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) podkreśliło w alercie, że „oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych”.
Pamiętaj!!! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
Do tej pory funkcjonariusze CBZC ujawnili 117 incydentów związanych z fałszywymi zbiórkami dla powodzian. Danymi podzielił się w mediach społecznościowych rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
#TWITTER[ id: EymA9N ]
Czytaj też
Wojsko będzie wyłapać przestępców
Do walki z tego typu przestępczą działalnością włączyło się Wojsko Polskie. Uruchomiono specjalny zespół zadaniowy, który odpowiada za wykrywanie oszustów, próbujących wykorzystać empatię i chęć pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi.
Specjalna operacja prowadzona jest przez żołnierzy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Do ich zadań należy monitorowanie sieci (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu), wyszukiwanie fałszywych zbiórek i ich blokada, a także demaskowanie przestępców. Odbywa się to w ramach ścisłej współpracy z CBZC.
Uwaga na fałszywe zbiórki❗️@CyberWojska uruchamiają wszelkie procedury mające na celu zdemaskowanie cyberprzestępców nawołujących do fałszywych zbiórek.
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) September 21, 2024
Korzystajmy tylko ze sprawdzonych źródeł i stron internetowych. pic.twitter.com/yQrCemQEU4
Chcesz pomóc? Zachowaj czujność
Każda pomoc się liczy, lecz musi trafić we właściwe ręce. W związku z tym kluczowe są: zachowanie ostrożności i zdrowy rozsądek. Zawsze warto upewnić się, że dana akcja charytatywna jest organizowana przez wiarygodną osobę i/lub instytucję.
Twoja pomoc ma znaczenie. Upewnij się, że trafi we właściwe ręce.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni
Podejrzane zbiórki można zgłaszać na adres: [email protected] lub za pomocą aplikacji mObywatel: zakładka „Bezpieczni w sieci”, następnie „Zgłoś incydent” i dalej „Oszustwo”.
Pamiętaj, by zawsze weryfikować autentyczność internetowych zbiórek pieniężnych dla potrzebujących. Twoja pomoc ma znaczenie. Upewnij się, że trafi we właściwe ręce.
— Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska) September 19, 2024
✅ Podejrzane zbiórki pieniężne możesz zgłaszać w aplikacji @mObywatelGOV w zakładce: Bezpieczni w sieci ➡️ Zgłoś… pic.twitter.com/K7dMECJOkD
Powódź w Polsce. Specjalna strona, wojskowa apka i więcej
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu uruchomiono rządową stronę internetową (gov.pl/powodz2024), na której znaleźć można bieżące, zweryfikowane informacje dotyczące spraw związanych z powodzią, np. form pomocy czy komunikaty służb.
Dodatkowo, w ramach mObywatela uruchomiono nową funkcję „Alert powodziowy”. Jej celem jest możliwość sprawdzenia aktualnych ostrzeżeń hydrologicznych IMGW w danym regionie, a także przedstawione są wskazówki dotyczące np. postępowania w przypadku zagrożenia powodziowego.
Z kolei Wojska Obrony Cyberprzestrzeni opracowały aplikację Feniks, która powstała z myślą o wsparciu działań związanych z likwidacją skutków żywiołu. Jak wskazało Dowództwo, apka „automatyzuje i usprawnia przekazywanie wniosków organów administracji publicznej o użycie sił i środków Wojska Polskiego”.
Więcej w materiale: „Wojsko stworzyło aplikację. Ma pomóc w złagodzeniu skutków powodzi”.
Ponadto, cyberwojska wspólnie z Wojskami Obrony Terytorialnej uruchomiły interaktywną mapę pomocy dla ofiar powodzi. Można na niej znaleźć m.in. informacje o godzinach pracy punktów pomocowych oraz ich lokalizacje. Szczegóły znajdziecie pod linkiem: „Interaktywna mapa pomocy dla powodzian. Wspólna akcja cyberwojsk z WOT”.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].