Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Polsko-ukraińska współpraca. Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

cbzc policja ukraina
CBZC oraz ukraińska policja rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą.
Autor. CBZC/cbzc.policja.gov.pl

Policjanci CBZC przyczynili się do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej za dokonywanie oszustw inwestycyjnych na szeroką skalę. Jej lidera zatrzymano na Ukrainie.

Operacja była prowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi we współpracy z Departamentem Cyberpolicji Narodowej Policji Ukrainy pod koniec ub. roku i wymagała precyzyjnego działania oraz skrupulatnej analizy operacyjnej. 

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestepczości (CBZC), na podstawie zgromadzonych dowodów i informacji, przekazali kluczowe ustalenia partnerom z Ukrainy, co pozwoliło na przeprowadzenie działań w kilku lokalizacjach na terenie tego państwa.

    Reklama

    Zabezpieczenie sprzętu elektronicznego

    Pierwszy etap operacji pozwolił na rozbicie centrali „Call Center”,, będącej kluczowym elementem przestępczego procederu. W jej trakcie zabezpieczono olbrzymie ilości sprzętu elektronicznego oraz nośników danych, co stanowiło przełom w sprawie

    Druga faza działań, przeprowadzona w grudniu ub.r., pozwoliła na zatrzymanie sześciu głównych podejrzanych, w tym trzech pracowników grupy, dwóch menadżerów oraz osobę kierującą całą strukturą przestępczą.

      Reklama

      Zatrzymano głównego podejrzanego

      Działalność przestępcza spowodowała u pokrzywdzonych wielomilionowe straty, a podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą został zatrzymany w luksusowym „penthousie” na terenie Ukrainy. W lokalu znaleziono 600 tysięcy dolarów w gotówce.

      Dzięki ścisłej współpracy polskich i ukraińskich służb, udało się udaremnić działalność przestępców, którzy dopuszczali się oszustw na skalę międzynarodową. Działali poprzez fałszywe platformy inwestycyjne, wykorzystywali metody spoofingu oraz narzędzia zdalnego dostępu.

        Reklama

        To nie koniec działań

        Zarząd w Łodzi CBZC oraz Departament Cyberpolicji Narodowej Policji Ukrainy podkreślają, że to dopiero początek intensywnych działań wymierzonych w międzynarodowe grupy oszustów.

        Zatrzymane osoby pozostają w dyspozycji ukraińskich służb. Sprawa jest koordynowana przez Departament ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

          Reklama

          Na czym polegają oszustwa inwestycje?

          Oszustwa inwestycyjne to jedne z najczęstszych form ataków skierowanych na osoby niezaznajomione z rynkiem finansowym. W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się oszustwa związane z kryptowalutami czy inwestowaniem na rynku Forex.

          Cyberprzestępcy wykorzystują w swoich działaniach fałszywe strony internetowe, które rzekomo mają ułatwiać inwestowanie. Aby przyciągnąć potencjalne ofiary, oferują zazwyczaj niezwykle wysokie zyski, jednocześnie twierdząc, że inwestycja jest całkowicie bezpieczna i pozbawiona ryzyka.

          Tego typu ogłoszenia można spotkać w mediach społecznościowych, na różnych portalach internetowych, a także w formie telefonów od rzekomych konsultantów, którzy namawiają do inwestowania swoich oszczędności. Inną częstą metodą są fałszywe aplikacje mobilne, które próbują wyłudzić dane użytkowników. Przestępcy, chcąc zachęcić jak najwięcej osób, obiecują znaczne zyski w bardzo krótkim czasie.

            Reklama

            Zachowaj ostrożność

            Nie ufaj nieznanym platformom inwestycyjnym i zawsze dokładnie weryfikuj źródła, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje finansowe. 

            Sprawdź, czy platforma posiada odpowiednie licencje, czy jest zarejestrowana w organach nadzoru finansowego oraz czy istnieją wiarygodne opinie na jej temat.

            Oferta gwarantująca szybki i pewny zysk może być próbą oszustwa.

            Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

            Reklama
            Reklama

            Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

            Materiał sponsorowany

            Komentarze

              Reklama