Cyberbezpieczeństwo
Operacja szpiegowska w ukraińskich fabrykach
Ukraiński przemysł oraz instytucje państwowe padły celem operacji szpiegowskiej. Specjaliści nie mają wątpliwości, że sprawcom zależy na kradzieży informacji z np. lokalnych fabryk. Działania grupy w przeszłości okazały się skuteczne.
Ukraiński zespół reagowania na incydenty CERT-UA wykrył nowe ataki hakerskie, za którą ma stać grupa sygnowana jako UAC-0099. Nasi sąsiedzi przypominają, że w latach 2022-2023 jej członkom udało się uzyskać zdalny dostęp do kilkudziesięciu komputerów w kraju.
Jak podaje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), w kręgu zainteresowania hakerów są tamtejsze organizacje państwowe, w tym spółki z branży przemysłowej.
Czytaj też
Mail z załącznikiem
Z informacji udostępnionych przez CERT-UA wynika, że atakujący nadal używają tradycyjnych metod. Mowa o mailach phishingowych, w których znajdują się złośliwe załączniki. W ten sposób starają się przeniknąć do infrastruktury ofiary.
Czytaj też
Szpiegostwo ukraińskich fabryk
Specjaliści zwracają jednak uwagę, że narzędzia UAC-0099 stają się coraz bardziej wyrafinowane, co potwierdzają nowe cyberataki z listopada i grudnia br. na np. ukraińskie fabryki.
W ich trakcie grupa wykorzystuje exploita dla znanej luki WinRAR (CVE-2023-38831). Podczas gdy wcześniej hakerzy używali prosty skrypt VBS LONEPAGE, obecnie stosują szyfrowanie oraz odszyfrowywanie plików na zainfekowanych urządzeniach.
„Oczywistym jest, że działalność UAC-0099 nastawiona jest na szpiegostwo” – wskazuje CERT-UA. Z ustaleń specjalistów wynika, że hakerzy używają m.in. rozwiązań Cloudflare.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany