Cyberbezpieczeństwo
Rosjanie wykradli paszporty wielu Europejczyków. Wśród nich Polacy
Na popularnym rosyjskojęzycznym kanale na Telegramie opublikowano archiwum zawierające wiele dokumentów Europejczyków. Wśród nich można znaleźć kilkoro Polaków. Pliki mogą posłużyć m.in. do kradzieży tożsamości.
Rosjanie motywują swoje działania „odpowiedzią na użycie ATACMS” (amerykańskich rakiet używanych przez Ukraińców)”. Przestępcy twierdzą, że uzyskali wspomniane informacje za pomocą złośliwego oprogramowania. Liczba wykradzionych dokumentów jest przez nich szacowana na 5 tysięcy. Archiwum „Документы.rar” po rozpakowaniu zajmuje 5,5 gigabajtów pamięci.
Dane Polaków
Wyszukiwanie frazy „польша” (ros. Polska) zwraca jeden katalog, który zawiera zdjęcia czterech dowodów osobistych. Fotografie zostały wykonane z obu stron dokumentów. Przynajmniej trzy z nich są nadal ważne.
Co ciekawe – ścieżka do katalogu to (w tłumaczeniu) „\Kanada\Kanada\Włochy\Polska”.
Wyszukiwanie frazy „.pl” zwraca dwa wyniki – są to dokumenty Polki i Polaka pochodzące z krajów Unii Europejskiej. Ich nazwa zawiera adres e-mail założony u jednego z największych polskich dostawców poczty elektronicznej.
Czytaj też
Inne dokumenty
Wśród plików można znaleźć również foldery zawierające zdjęcia dowodów osobistych i prawa jazdy wraz z fotografiami twarzy podczas trzymania dokumentu w ręku. Takie dane mogą posłużyć m.in. do kradzieży tożsamości oraz zakładania kont na dane pokrzywdzonych.
W przypadku danych z USA niektóre katalogi zawierają również numery ubezpieczenia społecznego oraz adresy zamieszkania.
Czytaj też
Skala wycieku
Cyberprzestępcy twierdzą, że udało im się wykraść 5 tys. dokumentów. Dokładne przeanalizowanie danych wymaga wielogodzinnej pracy. Warto jednak nadmienić, że w katalogu znajdują się 1464 pliki, które w dużej mierze są zdjęciami dokumentów Europejczyków, Amerykanów i Kanadyjczyków.
Wyszukiwanie frazy „.de” zwraca 410 plików – to właśnie z Niemiec pochodzi duża część danych. Rosyjscy cyberprzestępcy wśród swoich celów wymienili: Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię, Niderlandy, Polskę, Portugalię, Belgię i Rumunię.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany