Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ochrona „newralgicznych systemów” Straży Granicznej. Jest porozumienie

Straż Graniczna
Autor. Straż Graniczna (@Straz_Graniczna)/Twitter

Cisco oraz Straż Graniczna zawarły porozumienie dotyczące współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Odnosi się do m.in. podniesienia poziomu ochrony „newralgicznych systemów teleinformatycznych”, używanych do ochrony polskich granic. 

Reklama

„Porozumienie podpisał w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej Dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej płk SG Mariusz Kijowski oraz Dyrektor Generalny Cisco w Polsce Przemysław Kania, w obecności Wiceprezesa Cisco ds. Globalnych Innowacji Guya Diedricha” – czytamy w oficjalnym komunikacie firmy. 

Reklama

Inicjatywa wpisuje się w szerszy program „Cisco Country Digital Acceleration” (CDA), który polega na wspieraniu cyfrowej transformacji Polski. W jaki sposób? Poprzez realizację projektów i zadań na rzecz wdrażania rządowej agendy cyfrowej. 

Jak tłumaczy Cisco, celem CDA jest udzielenie pomocy podmiotom z sektora publiczna w zakresie reakcji na kryzys, będący wynikiem wojny w Ukrainie. 

Reklama

Czytaj też

Budowa świadomości i kompetencji

Por. SG Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej, zwraca uwagę, że udział w programie Cisco jest zgodny z „przyjętą w 2014 roku koncepcją, na bazie której w Biurze Łączności i Informatyki KGSG wdrożono wielowarstwowy system ochrony systemów IT przed zagrożeniami z cyberprzestrzeni oraz struktury zespołu Security Operation Center”.

„Podpisane porozumienie pomiędzy Strażą Graniczną a Cisco w ramach programu Country Digital Acceleration ma na celu budowanie świadomości w obszarze cyberbezpieczeństwa m.in. wśród kadry zajmującej się tą tematyką w SG, a także zapewnienie transferu wiedzy oraz podwyższenie kompetencji osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem w Straży Granicznej” – podkreśla na łamach naszego serwisu przedstawicielka SG.

Czytaj też

Straż Graniczna: rosnąca skala cyberataków

Przypomnijmy, że Straż Graniczna wdraża i rozwija rozwiązania cyfrowe, takie jak te np. w zakresie nowoczesnego monitoringu granic. 

Ponadto, służba ta przywiązuje wagę do kwestii bezpieczeństwa infrastruktury IT, co potwierdzają m.in. zintegrowane systemy monitorowania i reagowania na incydenty.

Por. SG Anna Michalska mówi nam o „rosnącej skali ataków w obszarze cyberprzestrzeni” wymierzonych w SG, co ma związek z m.in. „niepokojami na wschodniej granicy RP”. 

W mediach społecznościowych można znaleźć wpisy będące elementem kampanii informacyjnych, w celu podnoszenia świadomości społeczeństwa na zagrożenia hybrydowe (np. dezinformacji).

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze