Cyberbezpieczeństwo
Nowa kampania cyberszpiegowska wymierzona w Ukrainę i kraje Wschodu
O wykryciu nowej kampanii cyberszpiegowskiej, za którą stoi grupa hakerska UAC-0063 poinformował zespół ukrainskiego CERT-u, CERT-UA. Według specjalistów, działania cyberprzestępców wymierzone są oprócz Ukrainy również w inne kraje, głównie wschodnie.
CERT-UA poinformował o wykryciu nowej kampanii cyberszpiegowskiej , której celem była już jedna z rządowych agencji w Ukrainie. Specjaliści nie ujawnili, która instytucja została zaatakowana - jednak zidentyfikowali, kto stoi za tymi działaniami.
Togrupa UAC-0063, która została wcześniej wykryta w 2021 roku, jednak do chwili obecnej nie wiadomo, dla kogo pracują ci cyberprzestępcy. Jasne jest jednak, że Ukraina nie jest dla nich jedynym celem .
Czytaj też
Rozległe działania hakerów
Według ukraińskiego CERT-u, celem cyberprzestępców były też inne kraje, przede wszystkim państwa Wschodu, tj. Mongolia, Kazachstan, Kirgistan, ale także Izrael i Indie. Działania grupy ukierunkowane są na gromadzenie danych wywiadowczych - twierdzi CERT-UA.
Opisana przez ekspertów kampania - ostatnia, jaką przeprowadził gang - miała miejsce w kwietniu tego roku. Do jej zrealizowania hakerzy wykorzystali konto poczty elektronicznej, na które wcześniej się włamali, należące do ambasady Tadżykistanu w Ukrainie. To właśnie stamtąd do ukraińskiej agencji rządowej nadszedł złośliwy e-mail, który stał się „bramą" dla cyberprzestępców. Co zawierał? Zaproszenie na rzekome spotkanie w ambasadzie. W rzeczywistości jednak była to spreparowana przez cyberprzestępców fałszywka, której celem było przekonanie pracowników instytucji, że mają do czynienia z prawdziwą korespondencją. Mail infekował złośliwym oprogramowaniem. CERT-UA stwierdził, że przesyłka zawierała następujące rodzaje malware:
- LOGPIE (keylogger)
- CHERRYSPY (backdoor wykonujący kod)
- STILLARCH - złośliwe oprogramowanie do wyszukiwania i wykradania plików
Hakerzy wykorzystali również narzędzia PyArmor oraz Themida.
Czytaj też
Jak się chronić?
CERT-UA ostrzega, że działania hakerów wcale nie są zakończone. Aby się przed nimi chronić, warto pamiętać o ograniczeniu uprawnień użytkowników do wykonywania pliku mshta.exe w systemie Windows, a także ograniczyć działanie aplikacji wscript.exe i cscript.exe oraz interpretera języka Python.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].