Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wojna Putina. Cyberatak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Autor. Alexander Popov / Unsplash

Zespół reagowania CERT-UA poinformował o podjęciu niezbędnych działań w celu odpowiedzi na incydent cyberbezpieczeństwa, który był skierowany na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Sprawcy posługujący się malware INDUSTROYER2 chcieli wyłączyć elementy systemów atakowanego obiektu.

Reklama

Celem cyberataku, o którym poinformował CERT-UA, było wyłączenie elementów systemów atakowanego obiektu będącego częścią infrastruktury energetycznej Ukrainy.

Reklama

Wyłączone miały zostać m.in. podstacje elektryczne wysokiego napięcia, komputery obsługi obiektu oraz serwery przez niego wykorzystywane (tu zadziałać miało malware CADDYWIPER), a także szereg urządzeń operujących na Linuksie, w przypadku których celem było zniszczenie przetwarzanych przez nie danych. Zaatakowany został również inny aktywny w sieci sprzęt.

Atakujący byli w sieci już wcześniej

Reklama

Według informacji podanych przez CERT-UA, przełamanie zabezpieczeń i wejście atakujących do sieci nastąpiło nie później, niż w lutym tego roku i był to drugi atak na ten obiekt.

    Wyłączenie systemów, które było celem działań cyberprzestępców, zaplanowane zostało jednak na 8 kwietnia 2022 r. Jak czytamy na stronach CERT-UA, udało się w pełni zapobiec skutkom cyberataku i zneutralizować działania cyberprzestępców. Wsparcia specjalistom z Ukrainy udzieliły firmy Microsoft i ESET.

    Reklama

    Cyberataki na Ukrainę to codzienność

    Jak pisaliśmy wcześniej w naszym serwisie , cyberataki na Ukrainę to obecnie codzienność tego kraju, który od 24 lutego walczy z rosyjską inwazją.

    Reklama

    Od 15 lutego br. Ukraina doświadczyła około 2,8 tys. cyberataków, a dzienny rekord wynosi 271 kampanii DDoS.

    Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

    Reklama
    Reklama

    Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

    Materiał sponsorowany

    Komentarze

      Reklama