Cyberbezpieczeństwo
Najlepsza ochrona twojego telefonu. 7 wskazówek eksperta
Korzystając ze smartfonów warto pamiętać, że powinniśmy stosować się do prostych zasad bezpieczeństwa. Z pozoru prostych, jednak nie wszyscy o nich pamiętają. O odpowiedniej ochronie warto jednak pomyśleć wcześniej, by później nie żałować utraty danych.
Radami z zakresu bezpieczeństwa mobilnego podzielił się Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska.
Czytaj też
1. Stosowanie różnych haseł do różnych aplikacji i kont.
Nie stosujemy tego samego hasła do różnych kont, portali społecznościowych, bankowości mobilnej itd. Dlaczego? Jeśli dojdzie do zhakowania jednego konta, to stracimy wszystkie dane i informacje ze wszystkich kont – cyberprzestępca za pomocą jednego hasła zaloguje się do wszystkich portali.
Często wskazuje się na trudności związane z zapamiętywaniem wielu haseł, stąd warto korzystać z menedżera haseł, który automatycznie je generuje i zapamiętuje na naszym urządzeniu. W razie phishingu nie pozwoli natomiast na zhakowanie urządzenia (nie wpisujemy wtedy hasła, które może zostać wykradzione z fałszywej strony).
2. Budowanie świadomości cyberbezpieczeństwa.
Telefon bierzemy ze sobą w zasadzie wszędzie, stąd powinniśmy dbać o niego, jak o coś bardzo cennego - właśnie ze względu na dane. Używamy go do kontaktu, płatności, załatwiania podstawowych czynności życiowych.
Większość danych, jakie przetwarzamy na tym urządzeniu jest wrażliwa. Niestety, mało osób zdaje sobie sprawę, że informacje są cenne. Wcale nie musimy pełnić ważnej funkcji publicznej, aby wiedzieć, że zawsze warto dbać o swoje urządzenie i je chronić.
3. Posiadanie aktualnego systemu operacyjnego.
Korzystanie z aktualizacji oprogramowania, instalowanie „łatek” proponowanych przez producenta sprzętu – jest zawsze istotne.
Aktualizacja oznacza, że wykryto luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu i zdecydowano się na ich likwidację. To ważne zarówno dla biznesu, jak i prywatnego użytkownika. W przypadku korzystania z telefonów firmy Samsung warto używać Samsung Knox, czyli platformy, która w dodatkowy sposób chroni dane wrażliwe.
4. Uwierzytelnienie dwuskładnikowe.
Równie istotne jest stosowanie zabezpieczenia dwuskładnikowego, czyli na przynajmniej dwóch poziomach. Może to być np. hasło, kod sms, potwierdzenie logowania się na urządzeniu za pośrednictwem maila. To dodatkowo utrudnia potencjalnemu cyberprzestępcy wykradanie danych.
5. Stosowanie VPN.
Korzystanie z VPN-ów, czyli wirtualnej sieci prywatnej (ang. virtual private network), która pozwala zachować prywatność w przypadku przeglądania internetu. Szczególnie jest to ważne przy korzystaniu z sieci Wi-Fi.
6. Ładowanie telefonu za pomocą powerbanków.
Na pierwszy rzut oka – w przypadku ładowania telefonu – czynność ta nie może być niebezpieczna. Jednak ładowanie telefonu w miejscach publicznych może przyczynić się do jego zhakowania. Dlatego warto w takich sytuacjach stosować własny powerbank.
7. Oddzielenie życia prywatnego od zawodowego.
Rozgraniczenie spraw prywatnych i firmowych jest o tyle ważne, że na firmowym urządzeniu może znajdować się znacznie więcej danych wrażliwych niż nawet w przypadku prywatnych informacji o danej osobie. Dlatego warto stosować sprzęt zgodnie z jego przeznaczeniem – telefon prywatny do spraw prywatnych, a służbowy – do zawodowych.
Dodatkowym zabezpieczeniem może być konteneryzacja danych za pomocą Secure Folder w przypadku telefonów Samsung – to bezpieczny folder, gdzie można przechowywać dane wrażliwe i korzystać z dodatkowej ochrony.
Wskazówek udzielił Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska. Zaangażowany business developer i ewangelista nowych technologii. Od przeszło ośmiu lat związany zawodowo z Samsung Electronics Polska. W korporacji jest odpowiedzialny za rozwój biznesu, cyberbezpieczeństwo, tworzenie strategicznych partnerstw biznesowych oraz obszary techniczne w regulacjach. Reprezentujący branżę jako CTO – Związku Cyfrowa Polska, oraz Przewodniczący Komitetu Administracji Cyfrowej w PIIT. Członek Rady – Akademii Nauk Stosowanych w Łomży oraz koordynator programu Samsung – SGH.
Czytaj też
Samsung jest partnerem głównym serwisu CyberDefence24.pl.