Reklama

Miłość w sieci coraz częściej kończy się wyłudzeniem

miłość serce złamane
Czujność i ograniczone zaufanie to podstawa naszego bezpieczeństwa.
Autor. Marta Nogueira/Pexels

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzępczości ostrzega przed wzrostem oszustw na portalach społeczniościowych w okresie wakacyjnym. Ładna pogoda za oknem i wakacyjne rozluźnienie sprzyja zawieraniu nowych znajomości. Pamiętajmy jednak, aby zachować czujność.

Oszuści doskonale wiedzą, jak grać na uczuciach. Sztuczna inteligencja stworzyła nowe możliwości tworzenia i wykorzystywania fałszywej tożsamości. W sieci dostępne są narzędzia do tzw. deepfake, czyli treści wygenerowanych lub zmanipulowanych za pomocą AI, przypominających istniejące osoby.

Co można sfałszować? Praktycznie wszystko. Głos, wideo na kamerze, zdjęcia a nawet uwiarygadniać profil w sieci za pomocą fałszywych znajomych.

Oszuści nawiązują relacje z osobami samotnymi i nieświadomymi czyhających zagrożeń. Budują zaufanie, by ostatecznie wyłudzić pieniądze lub zdobyć wrażliwe dane. Potrafią być niezwykle przekonujący, cierpliwi i… niebezpieczni.

Nie ufaj, weryfikuj

Na szczęście istnieją sposoby, by sprawdzić, czy nasz internetowy znajomy jest tym, za kogo się podaje:

  1. Zaproponuj spotkanie na żywo — w bezpiecznym miejscu i czasie. Zawsze poinformuj bliskich, gdzie i z kim się spotykasz. Udostępnij swoją lokalizację.
  2. Jeśli spotkanie nie jest możliwe, przyjrzyj się uważnie profilowi rozmówcy. Sprawdź, czy zawiera naturalne interakcje, komentarze, oznaczenia od innych ludzi. Poszukaj tej osoby w innych źródłach np. na LinkedIn'ie czy w wyszukiwarkach.
  3. Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze — unikanie rozmów wideo, pośpiech w budowaniu relacji, próby wzbudzenia współczucia lub presja finansowa to powinno wzbudzić Twoje podejrzenia.

Policja apeluje – zanim zaangażujesz się w wakacyjny romans online, zachowaj zdrowy rozsądek. Nie każda wiadomość z serduszkiem to obietnica szczęścia.

Nie wszystko co widzisz w sieci jest prawdziwe. Oszuści z pomocą AI potrafią stworzyć idealną iluzję głosu twarzy i emocji. Nie daj się nabrać zawsze weryfikuj.
Nie wszystko co widzisz w sieci jest prawdziwe. Oszuści z pomocą AI potrafią stworzyć idealną iluzję głosu twarzy i emocji. Nie daj się nabrać zawsze weryfikuj.
Autor. CBZC

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama