Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Microsoft na celowniku. Tylko latem atakowany 10 tys. razy

Grupa cyberprzestępcza atakowała systemy Microsoft 10 tys. razy tylko latem tego roku
Grupa cyberprzestępcza atakowała systemy Microsoft 10 tys. razy tylko latem tego roku
Autor. Arget/ Unsplash/ Domena publiczna

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wykryło wrogą aktywność wymierzoną w serwery pocztowe Microsoft Exchange. Jak podaje Proofpoint, latem tego roku cyberprzestępcy codziennie podejmowali ponad 10 tys. prób wykorzystania luki w zabezpieczeniach programu.

Reklama

Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) wykryło wrogą aktywność wymierzoną w serwery pocztowe Microsoft Exchange. Działania pokrywały się z aktywnością grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

Reklama

Nie jest żadną tajemnicą dla osób zainteresowanych cyberbezpieczeństwem, że Polska jest na celowniku rosyjskich grup cyberprzestępczych powiązanych z państwem, a to „zainteresowanie” wzmogło się w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę, ponieważ nasz kraj był jednym z państw, które okazały się kluczowe w niesieniu pomocy.

Czytaj też

10 tys. prób wykorzystania luki

Szczegóły wrogiej kampanii opisywaliśmy w tym materiale. Natomiast analiza Proofpoint, na którą powołuje się serwis Cybernews wskazuje ponadto, że codziennie podejmowano próby ataku na konta Microsoft Outlook latem tego roku, w sumie było ich ponad 10 tys. Prawdopodobnie stała za tym dobrze znana grupa powiązana z Rosją, znana jako Fancy Bear (a także jako TA422, Forest Blizzard, Pawn Storm i BlueDelta).

Reklama

Amerykańska firma cyberbezpieczeństwa uważa także, że mogła to być kontynuacja kampanii, która rozpoczęła się w marcu br. przeciwko wielu organizacjom w Europie i Ameryce Północnej. Najnowsza wykryta przez badaczy operacja cechowała się jednak sporą różnicą, jeśli chodzi o liczbę wiadomości mailowych, wysyłanych w ramach kampanii wykorzystującej lukę CVE-2023-23397.

Wskazana operacja – zdaniem badaczy – miała znacznie większą skalę niż typowe ataki szpiegowskie powiązane z państwem. Przede wszystkim polegała bowiem na tym, że adwersarze podjęli ponad 10 tys. prób wykorzystania luki w zabezpieczeniach programu Microsoft Outlook i w lecie atakowali te same konta wiele razy. Celem było uzyskanie dostępu do systemów, a podejście grupy było „rozproszone” – wielokrotnie atakowano tak szeroko, jak to tylko możliwe.

Czytaj też

Co robić?

DKWOC ostrzegało, że luka może być nadal aktywnie wykorzystywana i opracowało specjalny zestaw instrumentów, które warto uruchomić w środowisku pocztowym Microsoft Exchange (warto zapoznać się z nimi TUTAJ). Microsoft wydał łatkę bezpieczeństwa i ostrzeżenie dla wszystkich swoich użytkowników. Wezwano również do możliwie jak najszybszej aktualizacji systemu.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama