Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kto był hakowany? Najwięcej włamań w Rosji, Polska na podium

Autor. Sukhjinder/pixahive.com/CC0

Polska wskoczyła na 3 miejsce w rankingu państw, których użytkownicy doświadczyli największej liczby naruszeń bezpieczeństwa danych od początku 2022 r. Nasz kraj odnotował skok o 514 proc. w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. „Liderem” zestawienia jest Rosja, dzięki Anonymous.

Reklama

W raporcie „Data breach statistics by country: first quarter of 2022”, opracowanym przez Surfshark, przedstawione zostały dane dotyczące skali naruszeń bezpieczeństwa danych użytkowników w przekroju pierwszych trzech miesięcy 2022 roku.

Reklama

Według statystyk, w bieżącym roku co sekundę dochodziło do wycieku danych dwóch internautów. Jest to poprawa w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 r. – wówczas mówiło się o sześciu kontach na sekundę.

Patrząc z tej perspektywy, nastąpił 58 proc. globalny spadek naruszeń. Odzwierciedlają to liczby, które wskazują, że 18 174 132 kont e-mail zostało naruszonych w I kwartale tego roku, z kolei 3 miesiące wcześniej było to 43 169 912 przypadków.

Reklama

Specjaliści Surfshark opracowali także wykaz 20 państw, których użytkownicy doświadczyli największej liczby incydentów od stycznia br. (lista poniżej).

Link: https://infogram.com/q1-2022-data-breach-statistics-by-origin-top-20-1hd12yxyznorx6k
Link: https://infogram.com/q1-2022-data-breach-statistics-by-origin-top-20-1hd12yxyznorx6k
Autor. Surfshark

Wojna w Ukrainie. Zauważalne ataki Anonymous

Eksperci zwracają uwagę, że w Rosji odnotowano najwięcej włamań w podanym okresie. Incydenty dotyczyły ponad 3,5 mln użytkowników. Najprawdopodobniej jest to efekt wojny w Ukrainie i wzmożonej aktywności grup hakerskich i/lub haktywistycznych, jak np. Anonymous, którzy obrali za cel państwo Putina w związku z rozpętaniem wojny na wschodzie Europy. „Na skutek tego liczba naruszeń kwartał do kwartały wzrosła o 11 proc., tym samym wyprzedzając tradycyjnego >>lidera<< zestawienia – USA” – czytamy w raporcie.

Czytaj też

Z kolei odnosząc się do Ukrainy, wyniki mówią o 67 proc. mniej incydentów niż w miesiącach poprzedzających inwazję. To sprawiło, że nasz wschodni sąsiad uplasował się na 15 miejscu na świecie. Dla porównania w zestawieniu za październik-grudzień 2021 r. Ukraina była krajem z największą liczbą włamań w tej części Starego Kontynentu.

Czytaj też

Wojna rosyjsko-ukraińska sprawiła, że USA spadły na drugie miejsce w rankingu. Warto odnotować, że w przypadku amerykańskich użytkowników mówi się o pozytywnym trendzie spadkowym w zakresie naruszeń danych – w I kwartale br. blisko o 50 proc. mniej internautów doświadczyło tego typu incydentu niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Niepokojący sygnał dla Polski

Specjaliści mówią wprost: Polska skoczyła w górę w rankingu ze względu na 514 proc. (!!!) wzrost liczby naruszeń od początku stycznia br. Zdaniem ekspertów ma to związek z serią ataków phishingu telefonicznego, których celem było m.in. wyłudzenie danych finansowych.

„Mniej więcej w tym samym okresie polski rząd przyznał się do zakupu izraelskiego systemu szpiegowskiego Pegasus, aby rzekomo inwigilować opozycję” – czytamy w raporcie.

Czytaj też

Korea Południowa najlepsza

Poza Rosją i Polską zauważalny wzrost incydentów odnotowano w Turcji (34 proc.) i Australii (87 proc.). W samym lutym w Hongkongu i na Tajwanie zaobserwowano gwałtowny przyrost włamań odpowiednio o 946 i 295 proc.

Pomimo dużej liczby naruszeń, większość państwa wykazała zauważalną poprawę w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Korea Południowa, która odnotowała największy procentowy spadek incydentów – 92 proc. – spośród całej 20. Poprawiła swoją pozycję, przesuwając się z miejsca 3. na 20. w zaledwie trzy miesiące.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama