Reklama

Cyberbezpieczeństwo

(Cyber)wojna z Rosją. Pieniądze z okupów trafią do Ukrainy

Fot. Scott Evans/Wikimedia Commons/CC 4.0 / NB95/Twitter

„Środki pozyskane w ramach kampanii ransomware zostaną przekazane Ukrainie” – deklaruje jedna z grup hakerskich, walcząca z Putinem w odpowiedzi na rosyjską inwazję. 

Hakerzy NB95 oświadczyli, że firmy i rządy spoza Rosji nie będą nękane ich działaniami. „Nie musicie się martwić. Naszym jedynym celem są rosyjskie aktywa i podmioty” – wskazali. 

Ponadto, grupa zadeklarowała, że środki z okupów w ramach kampanii ransomware – jeśli tylko takie przeprowadzą – zostaną przekazane Ukrainie

Czytaj też

Ransomware w firmie związanej z gazem

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie NB95 miało przeprowadzić cyberatak z użyciem oprogramowania szyfrującego dane na rosyjską firmę, zajmującą się infrastrukturą gazową – „SSK Gazregion LLC”. Jak informowaliśmy, hakerzy przekazali, że wykradli również 100GB danych i usunęli kopie zapasowe.

Członkowie grupy mówią wprost: „Nie przestaniemy, dopóki Rosja nie powstrzyma agresji wobec Ukrainy”. 

Czytaj też

Lista celów

Grupa NB95 od początku inwazji podejmuje działania wymierzone w państwo Putina. Celem są nie tylko instytucje państwowe, ale także podmioty, jak np. firmy, powiązane z Kremlem. 

W ostatnim czasie wystarczy wskazać na włamanie do głównego publicznego nadawcy TV i radia w Rosji – Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej. Jak informowaliśmy, hakerzy wykradli 740 GB danych i udostępnili listę kontaktów, związanych z tym państwowym podmiotem.

Ponadto, pod koniec marca członkowie NB95 poinformowali o zhakowaniu rosyjskiej spółki akcyjnej  – Moskiewskiego Niezależnego Centrum Wiedzy i Certyfikacji „Mosexpertiza”. „Pozyskaliśmy 450 GB waszych danych, w tym wszystkie e-maile, dokumenty wewnętrzne i materiały finansowe” – stwierdzili przedstawiciele grupy. 

O cyberdziałaniach ze strony NB95 w ramach wojny regularnie piszemy na łamach CyberDefence24.pl.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze