Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kradzież 100 mln dol. w kryptowalutach. FBI: sprawcami są hakerzy z Korei Północnej

ethereum
Autor. Doughnutew/pxhere.com/CC0

Północnokoreańscy hakerzy stoją za kradzieżą kryptowalut o łącznej wartości 100 mln dol. z Harmony Horizon. Sprawcy na początku roku wyprali część środków i wymienili ethereum na bitcoiny – wskazuje FBI.

Reklama

W czerwcu 2022 r. doszło do incydentu w Harmony Horizon, w efekcie czego sprawcom udało się wykraść kryptowaluty ethereum o łącznej wartości 100 mln dol. O sprawie pisaliśmy na łamach naszego portalu (link).

Reklama
Reklama

Cyberatak został szczegółowo opisany przez ekspertów firmy Certik. Raport z analizy jest dostępny pod linkiem.

Czytaj też

Kradzież i pranie kryptowalut

Teraz FBI informuje, że za wrogą operacją stoją dwie sponsorowane przez państwo grupy z Korei Północnej. Mowa o Lazarus i APT38.

Służba wskazuje, że 13 stycznia br. hakerzy wykorzystali RailGun (jeden z protokołów prywatności ) do wyprania cyfrowych zasobów o wartości ponad 60 mln dol., skradzionych podczas cyberataku na Harmony Horizon w ubiegłym roku. W oficjalnym komunikacie FBI czytamy, że część ethereum została zamieniona na bitcoiny.

Czytaj też

Metoda reżimu

Wspomniane ugrupowania zostały powiązane z rządem w Pjongjangu i słyną z prowadzenia cyberoperacji ukierunkowanych na pozyskanie środków finansowych, głównie kryptowalut.

Ze skradzionych aktywów finansowany jest m.in. program nuklearny Korei Północnej. Dlaczego reżim ucieka się do takich metod? Wynika to z nałożenia na ten kraj sankcji, które utrudniają - a w praktyce właściwie uniemożliwiają pozyskiwanie środków w „tradycyjny" sposób.

FBI w komunikacie ostrzega przed cyberatakami z nastawieniem na kradzież funduszy, prowadzonymi przez północnokoreańskich hakerów.

Reklama

Komentarze

    Reklama