Reklama

Polityka i prawo

Hakerzy na służbie Korei Północnej. Wykradli 1,2 mld dol. w 5 lat

bitcoin hacker
Autor. Richard Patterson/Flickr/CC BY 2.0

Hakerzy Korei Północnej wykradli ok. 1,2 mld dol. w wirtualnych aktywach, w tym kryptowalutach, za pomocą cyberataków wymierzonych w podmioty z różnych stron świata.

Reklama

Wywiad Korei Południowej wskazuje, że prowadząc operacje w różnych częściach świata hakerzy Pjongjangu wykradli ok. 1,5 bln wonów (ok. 1,2 mld dol.) w kryptowalutach oraz innych wirtualnych aktywach, w ciągu ostatnich pięciu lat. Połowę tej kwoty (ok. 0,6 mld dol.) pozyskali w mijającym roku – cytuje południowokoreańskie służby agencja Associated Press.

Reklama

Odnosząc się jedynie do Korei Południowej, grupy powiązane z reżimem miały wykraść ponad 100 mld wonów (ok. 78 mln dol.).

Czytaj też

Jedne z najlepszych zdolności

Zdaniem Seulu zdolności Korei Północnej do kradzieży zasobów cyfrowych należy postrzegać jako jedne z najlepszych na świecie. To efekt koncentracji reżimu na cyberprzestępczości, która jest jego sposobem na pozyskiwanie środków na m.in. utrzymywanie gospodarki czy rozwój programu nuklearnego.

Reklama

Przypomnijmy, że ONZ nałożyło na Koreę Północną dotkliwe sankcje i za pomocą hakerów Pjongjang stara się zapewnić państwu środki na realizację jego zadań i ambicji.

Agencja Associated Press prognozuje, że hakerzy Korei Północnej w 2023 r. przeprowadzą więcej cyberataków ukierunkowanych na kradzież technologii i poufnych informacji (na temat np. bezpieczeństwa narodowego) z Korei Południowej.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama