Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Inwigilacja w Grecji. Komisja śledcza PE ujawnia nowe fakty

Autor. Parlament Europejski

Grecja i Cypr to kolejne kraje, którym w ostatnim czasie komisja śledcza Parlamentu Europejskiego ds. inwigilacji przyglądała się bardzo dokładnie. Podczas piątkowej konferencji europarlamentarzyści przedstawili najnowsze ustalenia dotyczące używania narzędzi szpiegujących w obu państwach. Nie zabrakło odwołań do Polski.

Reklama

4 listopada br. w Atenach odbyła się konferencja prasowa delegacji komisji śledczej Parlamentu Europejskiego ds. inwigilacji (PEGA). Celem spotkania z dziennikarzami miało być zaprezentowanie wniosków z obserwacji, której PEGA dokonała w związku z przypadkami inwigilacji w Grecji i na Cyprze. W całej sprawie pokrzywdzeni mieli być zarówno dziennikarze, jak i politycy opozycji w tych krajach.

Reklama

Najnowsze ustalenia

Reklama

Zdaniem Sophie in't Veld – holenderskiej europosłanki i członkini Komisji PEGA – w Grecji do inwigilacji dziennikarzy i polityków użyto systemu Predator. Według niej otwarte pozostaje pytanie o to, kto to zrobił i do jakich celów wykorzystywał wspomniane narzędzie.

Europosłanka wskazywała też na potrzebę wzmocnienia kompetencji Parlamentu Europejskiego w celu wyjaśniania takich kwestii. Według niej Unia Europejska potrzebuje jasnych zasad w sprawie ograniczania wykorzystywania wątku bezpieczeństwa narodowego jako pretekstu do inwigilacji.

Na koniec podkreśliła, że omawiana sprawa musi zostać wyjaśniona jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi (w Grecji, ale też w Polsce).

„Gdybym była ministrem w jednym z tych państw, zależałoby mi na jak najszybszym wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości” – powiedziała.

Grecji nie można porównać do Polski

Wątek dotyczący Polski był kontynuowany przez Jeroena Lenaersa, przewodniczącego komisji śledczej PE. Jego zdaniem sytuacji w Grecji nie da się porównać z tym, co ma miejsce na Węgrzech czy też w Polsce.

Ostatnią wizytę Komisji w Warszawie podsumował jako doświadczenie „kompletnego braku działania mechanizmu check and balance”. Jak podkreślił, grecki przykład wydaje się mniej poważny, ale potrzeba jeszcze pełnego śledztwa w celu uzyskania pewności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama