Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Jakie lekcje powinna wyciągnąć Polska z wojny w cyberprzestrzeni na przykładzie Ukrainy? [WIDEO]

Fot. Tima Miroshnichenko/Pexels

Jakie lekcje powinna wyciągnąć Polska z wojny w cyberprzestrzeni? Jak oceniać działania haktywistów z Anonymous? Czy na cyberbezpieczeństwie można oszczędzać? Na te pytania redakcji CyberDefence24.pl odpowiada Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK i dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji.

Reklama

Wojna w Ukrainie trwa już niemal siedem miesięcy. To czas, z którego sąsiedzi Ukrainy powinni wyciągnąć pewne lekcje - na przykładzie państwa, które odpiera ataki agresora.

Reklama

Krzysztof Silicki , zastępca dyrektora NASK i dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji podkreśla w rozmowie z CyberDefence24.pl, że takich lekcji jest kilka: "Wielokrotnie w czasie dyskusji podkreśla się, że zagrożenia są transgraniczne, że bez współpracy i pomocy wzajemnej bardzo trudno komukolwiek (działać w cyberprzestrzeni). Można powiedzieć, że jako kraj zareagowaliśmy natychmiast, niosąc pomoc: polscy obywatele i polski rząd" - uważa Krzysztof Silicki.

Jego zdaniem jedna z lekcji, jakiej powinna nauczyć się Polska to myślenie o bezpieczeństwie posiadanych danych - gdzie i w jakich miejsach je rozlokować. "Zgodnie ze standardami oczywiście, trzeba mieć zapasowe centra danych, backupy, ale pewnie niewiele podmiotów myśłało, gdzie. Oby taka sytuacja nigdy nie nadeszła, ale być może trzeba będzie pomyśleć o tzw. ambasadach danych i wynoszenie danych do chmury poza granice kraju" - zaznacza ekspert.

Reklama

Czytaj też

Cyberataki na Polskę i kraje wspierające Ukrainę

Drugą lekcją niech będzie fakt, że konwencjonalnej wojnie towarzyszą działania w cyberprzestrzeni ze strony adwersarzy - wobec nie tylko Ukrainy, ale i Polski.

"W Polsce i krajach regionu również widzimy, że >>to nie są przelewki<<. Nie tylko z powodu zagrożeń ze strony takich grup, jak Killnet, które organizują ataki DDoS na wiele podmiotów naszego kraju, ale też grup cyberprzestępczych, które mają inne motywacje. Do tego dochodzi dezinformacja. To bardzo ważne, aby uznać, że walka z dezinformacją to działanie, które powinno nas bardzo zajmować w cyberbezpieczeństwie" - zaznacza zastępca dyrektora NASK.

Czytaj też

Jego zdaniem, to powinien być "moment przebudzenia dla Polski".

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, gdzie mowa także m.in. o działaniach haktywistów w wojnie oraz o tym, czy "na cyberbezpieczeństwie powinno się oszczędzać".

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama