Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Izraelski producent spyware zamyka się i zwalnia wszystkich pracowników

Fot. Warren R.M. Stuart / Flickr

Izraelska firma QuaDream produkująca spyware służące w szczególności do hakowania iPhone'ów kończy swoją działalność i zwalnia wszystkich pracowników - podaje dziennik „Haaretz".

W ostatnich miesiącach firma QuaDream, która zajmuje się produkcją oprogramowania szpiegowskiego wykorzystywanego przez rządy, przeżywała spore problemy. To m.in. redukcje zatrudnienia i ucieczki personelu, który przechodził do konkurencji - wszystko przez nową politykę izraelskiego rządu ograniczającego możliwość dystrybucji narzędzi szpiegowskich przez rodzime firmy, w wyniku nacisków USA.

O działaniu i wykorzystaniu produktów QuaDream pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście . Przypominając krótko - laboratorium Citizen Lab poinformowało o jego użyciu w stosunku do dziennikarzy i działaczy opozycyjnych w różnych częściach świata.

Główny produkt tej firmy to Reign, a działanie tego systemu opiera się na wykorzystaniu podatności oprogramowania systemowego smartfonów Apple'a - kalendarza synchronizowanego z iCloud.

Upadek konkurenta NSO Group

W 2021 r., jak pisze „Haaretz" , QuaDream sprzedało swoje narzędzia Arabii Saudyjskiej - krajowi, którego rząd wielokrotnie naruszał prawa człowieka. Firma QuaDream jest również właścicielem spółki InReach zarejestrowanej na Cyprze - to właśnie ona została wykorzystana jako fasada w umowie z Arabią Saudyjską.

W doniesieniach izraelskiej gazety interesujące jest jednak to, że wśród klientów QuaDream znaleźli się nie tylko przedstawiciele rządów niedemokratycznych oraz autorytaryzujących, Węgier, Meksyku, Ghany i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale też państwa takie, jak Rumunia, Czechy oraz Bułgaria.

QuaDream to według „Haaretzu" największy konkurent okrytego złą sławą producenta Pegasusa - firmy NSO Group, również wywodzącej się z Izraela.

Podobnie jak w przypadku tego systemu, produkowane przez QuaDream narzędzia potrafią infekować atakowane telefony z wykorzystaniem metody zero-click, nie wymagającej od użytkownika żadnej interakcji.

Dotkliwe sankcje

„Haaretz" pisze, że QuaDream to jedna z firm, które najsilniej odczuły ograniczenia nałączone przez izraelskie ministerstwo obrony, które w końcu ugięło się pod presją USA i zarządziło restrykcje wobec sprzedaży narzędzi szpiegowskich za granicę.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze (1)

  1. zlisiecki

    "Kończy działalność" oznacza "kończy oficjalną działalność", czyli przechodzi do podziemia, czy tak ?