Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Hackathon NATO. Polska bez wygranej, wysokie miejsce Ukrainy

nato Hackathon cyber
TIDE NATO Hackathon - zdjęcie z wydarzenia.
Autor. NATO Allied Command Transformation

Polskim zespołom nie udało się odnieść zwycięstwa z najnowszej edycji TIDE NATO Hackathon. Dużo lepiej poszło Ukrainie. Zobaczcie, kto i w jakiej kategorii okazał się najlepszy.

Za nami TIDE NATO Hackathon. Wydarzenie odbyło się w dniach 19-23 lutego br. i miało miejsce w Amsterdamie. W rywalizacji wzięło udział 37 zespołów wojskowych i cywilnych z 21 państw, w tym PolskiPoznaliśmy zwycięzców.

Reklama

Poprawa interoperacyjności NATO

Przypomnijmy, że TIDE NATO Hackathon jest jedną z inicjatyw, których celem jest poprawa interoperacyjności między członkami sojuszu oraz krajami partnerskimi. W tym roku 2-4 osobowe zespoły rywalizowały w 3 obszarach: Wargaming LLM, Pharmaceutical Thesaurus oraz Noisy Speech to Text.

Czytaj też

Doświadczenia wojenne. Najlepsze aplikacje

W przypadku dwóch pierwszych najlepsi okazali się specjaliści międzynarodowej firmy SoftServe (założonej we Lwowie). Przedsiębiorstwo pochwaliło się sukcesem. 

Reklama

W czasie zmagań eksperci stworzyli dwie aplikacje. Pierwsza (obszar Wargaming LLM) powstała dzięki wykorzystaniu dużych modeli językowych. Była to platforma, dzięki której siły NATO mogłyby szkolić się w zakresie operacji multidomenowych (ląd, powietrze, morze, woda, cyber, kosmos). 

Druga aplikacja (obszar Pharmaceutical Thesaurus) pozwalała wyszukiwać (na bazie zdjęcia, tekstu lub głosu) leki na podstawie objawów, nazwy lub składu. To rozwiązanie zostało uznane za najlepsze w ramach całego TIDE NATO Hackathon. 

„Nasze rozwiązania wywodzą się z doświadczeń wojennych” – skomentował sukces Taras Kloba, lider zespołu i zastępca dyrektora ds. Big Data i analityki w Softserve.

Reklama

Sukces Brytyjczyków

Z kolei w przypadku kategorii Noisy Speech to Text (zamiana wypowiadanych słów w tekst) najlepsi okazali się specjaliści brytyjskiego zespołu Defense Digital. Tuż za nimi uplasowali się eksperci DSEC z Holandii. 

Czytaj też

Wojsko Ukrainy na pudle

W rywalizacji uczestniczyli również „najlepsi informatycy” wśród podchorążych Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyki im. Bohaterów Kruta – wskazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Wojsko naszego sąsiada reprezentowały dwa zespoły: VITI JAM Team i IT Workshop. Pierwszy z nich przegrał tylko z ekspertami SoftServe w kategorii Pharmaceutical Thesaurus. Z kolei IT Workshop zmagania w obszarze Noisy Speech to Text zakończył w pierwszej piątce (na 9 zespołów). 

Polacy bez zwycięstwa

W TIDE NATO Hackathonie brali udział Polacy. Jak informowaliśmynasz kraj reprezentowały trzy zespoły. Dwa z nich składały się z przedstawicieli Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), a dokładnie RCI Kraków oraz RCI Bydgoszcz. Rywalizowały w obszarze Pharmaceutical Thesaurus, lecz nie udało im się zająć pierwszych dwóch miejsc.

Klasyfikacja końcowa zwycięzców:

Wargaming LLM:

  1. Valkyrie 2 (SoftServe)
  2. The Office (Niemcy)

Pharmaceutical Thesaurus:

  1. Valkyrie 2 (SoftServe)
  2. VITI JAM Team (Ukraina)

Noisy Speech to Text:

  1. Defense Digital (Wielka Brytania)
  2. DSEC (Holandia)

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama