Reklama

Armia i Służby

Kolejna edycja NATO TIDE Hackathon. Czy Polska powtórzy sukces?

NATO Hackathon 2024. Czy Polska znowu wygra?
NATO Hackathon 2024. Czy Polska znowu wygra?
Autor. DKWOC/Wojsko-polskie.pl

Trwa kolejna edycja NATO TIDE Hackathon. Jednym z celów tegorocznego wydarzenia organizowanego przez Sojusznicze Dowództwo NATO ds. Transformacji jest promowanie rozwiązań dot. dowodzenia i interoperacyjności. Zysków wynikających z hackathonu jest znacznie więcej.

Tegoroczna edycja NATO TIDE Hackathon organizowana jest w Amsterdamie. Tym razem 2-4 osobowe zespoły zajmują się rozwiązaniem jednego z trzech wybranych zadań, proponując odpowiednie kodowanie i jego architekturę. O jakich zadaniach mowa?

Czytaj też

Reklama

Konkretne zadanie

Dokładnie chodzi o Noisy Speech to Text (nSTT). Jak czytamy, ma ono odpowiadać za zamianę mowy na tekst - także w trudnych warunkach akustycznych i również podczas działań militarnych. Ma radzić sobie z zanieczyszczeniami dźwięku, aby przechwytywać istotne informacje i umożliwiać ich skuteczną analizę, zapewniajac łatwiejsze gromadzenie danych wywiadowczych.

Co istotne, uczestnicy mogą tez wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji. Więcej o wykorzystaniu AI w wojsku pisaliśmy min w tym tekście.

Czytaj też

Aktywny udział Polski

Kolejny raz istotny wkład w NATO TIDE Hackathon ma Polska. Tym razem nasz kraj reprezentują trzy zespoły. Dwa z nich to ekipy wystawione przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (RCI Kraków oraz RCI Bydgoszcz), które biorą udział w zadaniu Pharmaceutical Thesaurus.  

Co warte podkreślenia, w ubiegłym roku NATO TIDE Hackathon odbywał się właśnie w naszym kraju. Gospodarzem wydarzenia, które odbywało się w dniach 20-24 lutego, było wspomniane Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

W poprzedniej edycji wzięło udział 26 zespołów (zawodnicy z 15 państw), a Polska była reprezentowana przez pięć z nich. Jej zwycięzcami zostali polscy programiści z drużyny współtworzonej przez RCI Bydgoszcz oraz WAT-Coddiers.

Więcej na temat ubiegłorocznego hackathonu pisaliśmy w specjalnej relacji na łamach CyberDefence24.

/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama