Reklama

Armia i Służby

ukraina wojna wojsko inwazja Rosji żołnierze

Ukraina włączona w sieć NATO

Ukraina została włączona w inicjatywę NATO, która stanowi fundament interoperacyjności sojuszu i efektywnego zarządzania walką. Tym samym zyskała możliwość uczestnictwa w procesie decyzyjnym.

W piątek 23 lutego br. Rada Północnoatlantycka NATO zatwierdziła wniosek Ukrainy dotyczący włączenia do Federated Mission Networking (FMN) jako państwa stowarzyszonego. Co to w praktyce oznacza?

Reklama

Ważny krok dla Ukrainy

FMN stanowi filar Sił Połączonych NATOusprawnia komunikację między sojusznikami i partnerami, a także ulepsza szkolenie, co przekłada się na skuteczniejszą współpracę. Dzięki temu w ramach wspólnoty wymiana informacji (klucz do sukcesu) jest płynna i nie ma problemów z interoperacyjnością. A to z kolei przekłada się na efektywne zarządzanie walką

Do grona 38 państw FMN dołączyła teraz Ukraina. Wiąże się to z wdrażaniem wspólnych standardów, protokołów i procedur. Nasi sąsiedzi zyskali możliwość uczestnictwa w procesie decyzyjnym.

Czytaj też

Ukraina: potwierdzenie naszej gotowości

„Jesteśmy wdzięczni partnerom za tak ważny wyraz wsparcia. Włączenie Ukrainy do FMN to kolejny dowód potwierdzający naszą gotowość do umacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego i dzielenia się doświadczeniami ze wspólnotą” – skomentowała sprawę wiceministra obrony Ukrainy Kateryna Czernogorenko w specjalnym komunikacie.

Reklama

Ukraina deklaruje zaangażowanie

Jak podkreśliła, zespoły naszego wschodniego sąsiada wielokrotnie udowodniły interoperacyjność z siłami NATO w ramach ćwiczeń. „Jesteśmy gotowi zaangażować się jeszcze bardziej w tym celu” – zadeklarowała przedstawicielka rządu. 

Reklama

Przypomnijmy, że ukraińskie ministerstwo obrony złożyło wniosek o przystąpienie do FMN w listopadzie 2022 r. Wówczas Kijów otrzymał status obserwatora. 

O sytuacji za wschodnią granicą piszemy w specjalnej zakładce: Wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama