Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Gigantyczny wzrost cyberataków na smartfony

fot. Unsplash / Domena publiczna

Liczba cyberataków złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne wzrosła aż o 500 proc. w pierwszych miesiącach 2022 roku. Według analityków cyberbezpieczeństwa z Proofpoint, dane te mogą się jeszcze zmienić, bo liczba przypadków rośnie. Ataki na użytkowników mobilnych wykazały skok przypadków na początku i pod koniec lutego 2022 roku.

Reklama

Cyberprzestępcy stojący za tymi atakami mają wspólny cel do osiągnięcia: kradzież poufnych informacji od użytkowników, takich jak dane konta bankowego, adresy e-mail, hasła i nazwy użytkownika. Co więcej, mogli również uzyskać dostęp do urządzenia poprzez zdalne wykonanie kodu.

Reklama

Badacze cyberbezpieczeństwa poprawili swoje zabezpieczenia, ale hakerzy również zmienili swoje techniki. Mogą z łatwością śledzić naszą lokalizację, a nawet usuwać ważne pliki z naszych urządzeń bez naszej wiedzy.

Czytaj też

Smartfony z Androidem częstymi ofiarami ataków

Reklama

Często użytkownicy Androida napotykają ataki phishingowe na platformę, otrzymując link zawierający złośliwe oprogramowanie. Gdy użytkownicy klikną łącze, zostaną przekierowani na fałszywą stronę internetową, na której wprowadzą swoje dane uwierzytelniające. Jest to ważna informacja, na którą każdy powinien zwrócić uwagę, ponieważ może to spowodować utratę danych osobowych.

Gdy praca zdalna stała sie bardziej popularna, hakerzy skorzystali z okazji, aby spędzić więcej czasu w internecie i uruchomić swoje programy. Szczególnie jedno godne uwagi złośliwe oprogramowanie o nazwie „FluBot” jest wielkim utrapieniem dla posiadaczy smartfonów. Program atakuje urządzenie, wysyłając SMS-y do odbiorcy. Po kliknięciu zostaje przeniesiony na innych użytkowników i cykl ten będzie się powtarzał, dopóki nie rozprzestrzeni się dalej.

Czytaj też

Proofpoint wspomniał również o złośliwym oprogramowaniu SMS-owym Moghau, które może nakłonić ofiary do pobrania niebezpiecznego trojana bankowego, który będzie działał jako „fałszywa” strona docelowa na podstawie lokalizacji użytkownika.

W innym raporcie poinformowano, że Google zablokował fałszywą aplikację antywirusową w Sklepie Play. Stanowi ona zagrożenie dla użytkowników, ponieważ zawiera złośliwe oprogramowanie Sharkbot, które może zebrać poufne dane.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama