Cyberbezpieczeństwo
Firma Bezpieczna Cyfrowo. Nowy program cyberbezpieczeństwa dla firm
W środę ogłoszono nowy program edukacji i certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla biznesu - „Firma Bezpieczna Cyfrowo”. Jego celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych i cyberbezpieczeństwa w MŚP (małych i średnich przedsiębiorstwach).
Program Firma Bezpieczna Cyfrowo ma być impulsem do budowania i podnoszenia kompetencji w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego. Jego celem jest podniesienie świadomości przedsiębiorców w obszarze cyberbezpieczeństwa, zapewnienie wzrostu kompetencji cyfrowych wśród właścicieli i pracowników MŚP oraz uowszechnienie i wdrożenie standardu cyberbezpieczeństwa dla firm w Polsce.
Przedsiębiorca, który weźmie udział w programie ma zyskać:
- zabezpieczenie firmy przed cyberzagrożeniami i atakami z internetu;
- uruchomienie biznesowego adresu e-mail, zabezpieczonego według rekomendacji przed spamem i próbami wyłudzenia;
- będzie efektywnie zarządzać kanałami komunikacji elektronicznej B2B, w tym e-płatnościami,
- będzie prawidłowo korzystać ze środków identyfikacji elektronicznej (Profil Zaufany, mObywatel, warstwa elektroniczna w dowodzie lub podpis kwalifikowany);
- wykorzysta e-usługi administracji publicznej (aplikację mObywatel, e-usługi GOV, eDoręczenia, usługi e-Urzędu Skarbowego, serwisu Biznes.gov.pl i Konta Przedsiębiorcy w CEIDG, PUE ZUS itd.);
- będzie mógł stworzyć internetową chronioną wizytówkę w popularnych portalach i mediach społecznościowych;
- będzie mógł udostępnić aktualną i potwierdzoną informację o firmie w mapach cyfrowych oraz uzyskać Certyfikat i znak „Firma Bezpieczna Cyfrowo”.
Czytaj też
Co daje certyfikat?
Uzyskanie certyyfikatu ma być potwierdzeniem, że dana firma bezpiecznie korzysta z narzędzi cyfrowych, przywiązuje wagę do cyberbezpieczeństwa, potrafi prawidłowo korzystać z usług cyfrowych - informuje NASK w swoim komunikacie.
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa objaśnia, że program certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla przedsiębiorstw – Firma Bezpieczna Cyfrowo – jest skierowany do małych i średnich firm, które są szczególnie narażone na cyfrowe zagrożenia. "Program ma na celu zachęcenie i wsparcie we wprowadzaniu niezbędnych zasad bezpieczeństwa IT, stanowiących podstawę niezaburzonego rozwoju biznesu" - skomentował.
Czytaj też
Program edukacji i certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla biznesu
Program został podzielony na dwa etapy: w pierwszym z nich zostanie przeprowadzony pilotaż wśród 2 tys. przedsiębiorców. W drugim - po analizie pilotażu, optymalizacji działań i dostosowaniu do potrzeb - skala programu będzie szersza.
Firmy mają też otrzymać sprofilowaną pod swoje potrzeby ofertę działań, by uzupełnić braki w zakresie cyberbezpieczeństwa; rekomendacje i sugestie co do dalszego pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Następnie nastąpi weryfikacja poziomu cyberbezpieczeństwa w określonym podmiocie i na tej podstawie będzie można uzyskać certyfikat zaświadczający osiągnięty status Firmy Bezpiecznej Cyfrowo. Do programu można zgłosić się TUTAJ .
W środę 8 marca 2023 r. podczas spotkania inaugurującego program edukacji i certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla biznesu podpisano deklarację o współpracy.
Inicjatywa to projekt realizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy.
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany