Reklama

Cyberbezpieczeństwo

FBI: 6,9 miliarda dolarów – tyle w 2021 roku utracono z powodu przestępstw internetowych

Autor. Sebastiaan Stam/ Unsplash/ Domena publiczna

Niemal 7 miliardów dolarów utracono w wyniku przestępstw internetowych w 2021 roku. Tym samym znacznie przekroczono rekord z 2020 roku, kiedy suma ta sięgnęła 1,7 miliarda dolarów – wynika z najnowszego raportu FBI dotyczącego przestępczości internetowej.

Reklama

Raport opublikowany przez FBI Internet Crime Complaint Center za 2021 rok wskazuje na rosnącą liczbę skarg dotyczącą przestępstw internetowych i – w efekcie - gigantyczną skalę utraconych pieniędzy.

Reklama
Autor. fot. Raport FBI
Reklama

W sumie Centrum miało otrzymać 847 376 skarg w ubiegłym roku, z czego większość dotyczyła oprogramowanie ransomware, systemów poczty służbowej, a także przestępstw polegających na wykorzystaniu kryptowalut. To wzrost o 7 proc. w porównaniu do 2020 roku, FBI otrzymało średnio 2,3 tys. skarg dziennie. Przestępstwa internetowe w oparciu o systemy poczty elektronicznej doprowadziły do 19,9 tys. skarg dziennie, a poszkodowani zgłosili straty rzędu 2,4 mld dolarów w 2021 roku.

Oszustwa związane z romansami (tzw. scam romance) zgłosiło ponad 24 tys. osób, które w sumie miały ponieść straty rzędu 956 mln dolarów. Oszustwa seksualne stanowiły 18 tys. skarg i przyniosły straty na kwotę 13,6 mln dolarów. Część oszustw związanych z romansami miało dotyczyć bezpośrednio kryptowalut – ponad 4 tys. skarg opiewało na łączną kwotę strat rzędu 429 mln dolarów. Natomiast ogólna liczba ofiar, która zgłosiła przestępstwa kryptowalutowe spadła w porównaniu do 2020 roku, ale wzrosły straty (pojedyncze oszustwa opiewały na większe kwoty) – w sumie było to ponad 1,6 mld dolarów. Innym rodzajem oszustwa były te związane z portfelami kryptowalutowymi.

Czytaj też

Autor. fot. Raport FBI

Najczęstszymi ofiarami seniorzy

Jak wynika z raportu, największe straty ponoszą osoby w wieku 60 lat i więcej – w sumie straciły one 1,68 mld dolarów. Najmniej stracili 20-latkowie: 431 mln dolarów i kolejno 30-latkowie: 937 mln dolarów.

Najwięcej ofiar przypadało na Kalifornię, kolejno stan Teksas, a następnie Nowy Jork. Z kolei większość ofiar spoza Stanów Zjednoczonych pochodziło z Wielkiej Brytanii, Kanady, Indii czy Australii.

Często występującym cyberzagrożeniem jest ransomware, czyli oprogramowania dla okupu. Z danych ujawnionych przez FBI wynika, że w efekcie cyberataków utracono 50 mln dolarów, skargi złożyło 649 organizacji.

Spośród 16 sektorów infrastruktury krytycznej w USA, w 14 z nich co najmniej jedna była zaatakowana oprogramowaniem ransomware w ubiegłym roku. Najpopularniejsze, jakie występowały to: Conti, LockBit i REvil/Sodinokibi. Grupa cyberprzestępcza Conti najczęściej atakowała sektory produkcyjne, handlowe, rolnicze i spożywcze. Z kolei LockBit obierała na cel podmioty rządowe, organizacje opieki zdrowotnej i firmy świadczące usługi finansowe. REvil - organizacje z sektora usług finansowych, IT i opieki zdrowotnej.

Czytaj też

FBI podsumowało, że wciąż spodziewa się wzrostu liczby ofiar cyberataków na infrastrukturę krytyczną w 2022 roku.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze