Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Fałszywe oskarżenia wobec Polski i NATO. RCB ostrzega przed nowymi narracjami

Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed nowymi, fałszywymi narracjami Kremla, które mają oskarżyć Polskę i NATO o udział w działaniach zbrojnych w Ukrainie.

„To próba fałszywego uzasadniania niepowodzeń rosyjskiej armii wobec ukraińskiej ofensywy” – ostrzega RCB.

Jak czytamy, w ramach narracji dezinformacyjnej kształtowane są nowe, fałszywe przekazy. Rzekomo „Polscy najemnicy to znacząca siła walcząca po stronie Ukrainy i opanowali Donbas”.

Rosyjskiej propagandzie ma też zależeć na tym, by odbiorcy uwierzyli w to, że „liczba najemników zagranicznych z Polski w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy pod Swiatohirskiem przewyższa liczbę obywateli Ukrainy”.

Inne hasła mają skupiać się na fałszywym stworzeniu wrażenia, że „najemnicy ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Francji, Niemiec i Holandii i innych krajów walczą w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy w okolicach Chersonia” – wskazuje RCB.

Ostrzeżenie dotyczy również fałszywych przekazów, które skupiają się na tym, że „z udaną ukraińską ofensywę odpowiadają zagraniczni najemnicy, w tym Polacy: bez nich Kijów nie mógłby niczego osiągnąć”.

Rozproszona dezinformacja

Operacja informacyjna Rosji wycelowana jest nie tylko w Polskę, ale także inne państwa zachodnie oraz samą Ukrainę w celu obniżenia morale żołnierzy i wpłynięcie na postrzeganie wojny przez cywilów. O tym, jak Ukraina broni się przed dezinformacją, można posłuchać m.in. w tej rozmowie wideo.

O nowych przekazach dezinformacyjnych regularnie informujemy na łamach CyberDefence24.pl.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze