Cyberbezpieczeństwo
Fałszywe oskarżenia wobec Polski i NATO. RCB ostrzega przed nowymi narracjami
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed nowymi, fałszywymi narracjami Kremla, które mają oskarżyć Polskę i NATO o udział w działaniach zbrojnych w Ukrainie.
„To próba fałszywego uzasadniania niepowodzeń rosyjskiej armii wobec ukraińskiej ofensywy” – ostrzega RCB.
Jak czytamy, w ramach narracji dezinformacyjnej kształtowane są nowe, fałszywe przekazy. Rzekomo „Polscy najemnicy to znacząca siła walcząca po stronie Ukrainy i opanowali Donbas”.
Rosyjskiej propagandzie ma też zależeć na tym, by odbiorcy uwierzyli w to, że „liczba najemników zagranicznych z Polski w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy pod Swiatohirskiem przewyższa liczbę obywateli Ukrainy”.
Inne hasła mają skupiać się na fałszywym stworzeniu wrażenia, że „najemnicy ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Francji, Niemiec i Holandii i innych krajów walczą w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy w okolicach Chersonia” – wskazuje RCB.
Ostrzeżenie dotyczy również fałszywych przekazów, które skupiają się na tym, że „z udaną ukraińską ofensywę odpowiadają zagraniczni najemnicy, w tym Polacy: bez nich Kijów nie mógłby niczego osiągnąć”.
Aparat propagandowy Kremla wysuwa fałszywe oskarżenia pod adresem Polski i NATO o udział w działaniach zbrojnych w Ukrainie. To próba fałszywego „uzasadniania” niepowodzeń rosyjskiej armii wobec ukraińskiej ofensywy.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) September 23, 2022
⚠Weryfikuj informacje i nie daj sobą manipulować⚠ pic.twitter.com/aYPwlq5Lin
Rozproszona dezinformacja
Operacja informacyjna Rosji wycelowana jest nie tylko w Polskę, ale także inne państwa zachodnie oraz samą Ukrainę w celu obniżenia morale żołnierzy i wpłynięcie na postrzeganie wojny przez cywilów. O tym, jak Ukraina broni się przed dezinformacją, można posłuchać m.in. w tej rozmowie wideo.
O nowych przekazach dezinformacyjnych regularnie informujemy na łamach CyberDefence24.pl.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany