Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Eksperci o walce z przestępczością: więcej edukacji o cyberzagrożeniach i inwestycji w cyberochronę

Eksperci dyskutowali na temat poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa
Eksperci dyskutowali na temat poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa
Fot. ZIPSEE / Cyfrowa Polska - strona internetowa

By poprawiać poziom cyberbezpieczeństwa firm i użytkowników, nieustannie warto zadawać sobie pytania, co trzeba w tym kierunku zrobić. „Powinniśmy nie tylko troszczyć się o zabezpieczenie infrastruktury krytycznej, ale i w sposób szczególny zadbać o skuteczne dotarcie z wiedzą o cyberzagrożeniach do użytkowników smartfonów, tabletów, laptopów czy drukarek” – stwierdzili uczestnicy dyskusji organizowanej przez Związek Cyfrowa Polska.

Dyskusja nad koniecznością poprawy cyberbezpieczeństwa toczy się od wielu lat. To pytanie, które zawsze pozostanie bez pełnej odpowiedzi. Technologia nieustannie się rozwija i pojawiają się nowe zagrożenia. Dlatego – w pogoni za oszustami – konieczny jest stały rozwój wiedzy i umiejętności.

O tym rozmawiali eksperci w ramach spotkania zorganizowanego przez Związek Cyfrowa Polska , gdzie pojawili się przedstawiciele producentów urządzeń mobilnych, firm z branży cyfrowej, ekspertów rynkowych, regulatorów i reprezentanci administracji publicznej.

„Korzystamy z coraz większej liczby rozwiązań podłączonych do sieci. To sprawia, że rośnie też ryzyko cyberzagrożeń. To wymaga od nas podjęcia wielu działań, które przygotują państwo, ale i przeciętnego użytkownika do skutecznej obrony przed cyberprzestępcami” - mówił Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, odnosząc się jednocześnie do prezentacji najnowszego raportu organizacji o stanie cyberbezpieczeństwa urządzeń końcowych.

Czytaj też

Potrzebne kroki

Co zatem należy zrobić, aby zwiększać poziom świadomości społeczeństwa o zagrożeniach? Zdaniem Tomasza Chomickiego, dyrektora rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska, można zauważyć znaczny postęp, jeśli chodzi o edukację w tym zakresie.

„Polacy coraz częściej zgłaszają incydenty naruszeń bezpieczeństwa cyfrowego i reagują na nie. Wiedzą też, jak to zrobić, do kogo się zgłosić z takim problemem. To bardzo budujące” – ocenił i dodał, że jednak wciąż potrzeba szkoleń i warsztatów w tym zakresie dla biznesu czy urzędników, zwłaszcza w samorządach lokalnych.

Dane na ten temat przytoczyła także prokurator prof. Agnieszka Gryszczyńska, która mówiła, że nadal „ogromna rzesza Polaków wciąż wierzy w np. pseudoinwestycje w internecie czy bezrefleksyjnie klika w niezweryfikowane wiadomości i linki”. Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo firm, to niestety nadal najsłabszym ogniwem w organizacji są najczęściej ludzie – nawet jeśli instytucja korzysta z najlepszych zabezpieczeń, ale pracownik da się złapać na socjotechnikę, niewiele to zmieni.

Z kolei Artur Miękina, dyrektor sprzedaży projektów kluczowych w Asseco Data Systems zaznaczył, że mniejsze firmy czy samorządy „potrzebę inwestowania w rozwiązania z zakresu cyberochrony traktują nadal jako koszt, a nie jako inwestycję”.

Czytaj też

Kluczowa współpraca

Wśród czynników istotnych z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa cyfrowego w naszym kraju eksperci wskazali również na systemową współpracę sektorową (podano tu przykład np. banków, które prowadzą kampanie medialne uświadamiające o zagrożeniach), by wspólnie i ponad podziałami ostrzegać przed zagrożeniami.

„W moim przekonaniu konieczne jest budowanie w każdej branży sektorowych CSIRT-ów (zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego – red.), by w ten sposób szybciej i lepiej reagować na cyberzagrożenia” – mówił dr inż. Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj też

Inwestycje, inwestycje, inwestycje

Innym ważnym czynnikiem, który zdaniem specjalistów może realnie przełożyć się na poprawę cyberbezpieczeństwa są inwestycje zarówno w rozwiązania technologiczne, jak i w ludzi. „Kluczową rolę mogą odegrać przetargi publiczne, w których lepszą punktację otrzymywałby oferty od dostawców, oferujących rozwiązania posiadające funkcje zapewniające odpowiednią cyberochronę” – wskazano w czasie debaty.

Niewątpliwie wyzwaniem, które podkreślane jest na każdym kroku jest podejmowanie wysiłków, by zmniejszyć lukę specjalistów na rynku. Na gigantyczne potrzeby w tym zakresie wskazują właściwie wszystkie raporty branżowe.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze