Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Eksperci o walce z przestępczością: więcej edukacji o cyberzagrożeniach i inwestycji w cyberochronę

Eksperci dyskutowali na temat poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa
Eksperci dyskutowali na temat poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa
Autor. ZIPSEE / Cyfrowa Polska - strona internetowa

By poprawiać poziom cyberbezpieczeństwa firm i użytkowników, nieustannie warto zadawać sobie pytania, co trzeba w tym kierunku zrobić. „Powinniśmy nie tylko troszczyć się o zabezpieczenie infrastruktury krytycznej, ale i w sposób szczególny zadbać o skuteczne dotarcie z wiedzą o cyberzagrożeniach do użytkowników smartfonów, tabletów, laptopów czy drukarek” – stwierdzili uczestnicy dyskusji organizowanej przez Związek Cyfrowa Polska.

Reklama

Dyskusja nad koniecznością poprawy cyberbezpieczeństwa toczy się od wielu lat. To pytanie, które zawsze pozostanie bez pełnej odpowiedzi. Technologia nieustannie się rozwija i pojawiają się nowe zagrożenia. Dlatego – w pogoni za oszustami – konieczny jest stały rozwój wiedzy i umiejętności.

Reklama

O tym rozmawiali eksperci w ramach spotkania zorganizowanego przez Związek Cyfrowa Polska , gdzie pojawili się przedstawiciele producentów urządzeń mobilnych, firm z branży cyfrowej, ekspertów rynkowych, regulatorów i reprezentanci administracji publicznej.

„Korzystamy z coraz większej liczby rozwiązań podłączonych do sieci. To sprawia, że rośnie też ryzyko cyberzagrożeń. To wymaga od nas podjęcia wielu działań, które przygotują państwo, ale i przeciętnego użytkownika do skutecznej obrony przed cyberprzestępcami” - mówił Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, odnosząc się jednocześnie do prezentacji najnowszego raportu organizacji o stanie cyberbezpieczeństwa urządzeń końcowych.

Reklama

Czytaj też

Potrzebne kroki

Co zatem należy zrobić, aby zwiększać poziom świadomości społeczeństwa o zagrożeniach? Zdaniem Tomasza Chomickiego, dyrektora rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska, można zauważyć znaczny postęp, jeśli chodzi o edukację w tym zakresie.

„Polacy coraz częściej zgłaszają incydenty naruszeń bezpieczeństwa cyfrowego i reagują na nie. Wiedzą też, jak to zrobić, do kogo się zgłosić z takim problemem. To bardzo budujące” – ocenił i dodał, że jednak wciąż potrzeba szkoleń i warsztatów w tym zakresie dla biznesu czy urzędników, zwłaszcza w samorządach lokalnych.

Dane na ten temat przytoczyła także prokurator prof. Agnieszka Gryszczyńska, która mówiła, że nadal „ogromna rzesza Polaków wciąż wierzy w np. pseudoinwestycje w internecie czy bezrefleksyjnie klika w niezweryfikowane wiadomości i linki”. Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo firm, to niestety nadal najsłabszym ogniwem w organizacji są najczęściej ludzie – nawet jeśli instytucja korzysta z najlepszych zabezpieczeń, ale pracownik da się złapać na socjotechnikę, niewiele to zmieni.

Z kolei Artur Miękina, dyrektor sprzedaży projektów kluczowych w Asseco Data Systems zaznaczył, że mniejsze firmy czy samorządy „potrzebę inwestowania w rozwiązania z zakresu cyberochrony traktują nadal jako koszt, a nie jako inwestycję”.

Czytaj też

Kluczowa współpraca

Wśród czynników istotnych z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa cyfrowego w naszym kraju eksperci wskazali również na systemową współpracę sektorową (podano tu przykład np. banków, które prowadzą kampanie medialne uświadamiające o zagrożeniach), by wspólnie i ponad podziałami ostrzegać przed zagrożeniami.

„W moim przekonaniu konieczne jest budowanie w każdej branży sektorowych CSIRT-ów (zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego – red.), by w ten sposób szybciej i lepiej reagować na cyberzagrożenia” – mówił dr inż. Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj też

Inwestycje, inwestycje, inwestycje

Innym ważnym czynnikiem, który zdaniem specjalistów może realnie przełożyć się na poprawę cyberbezpieczeństwa są inwestycje zarówno w rozwiązania technologiczne, jak i w ludzi. „Kluczową rolę mogą odegrać przetargi publiczne, w których lepszą punktację otrzymywałby oferty od dostawców, oferujących rozwiązania posiadające funkcje zapewniające odpowiednią cyberochronę” – wskazano w czasie debaty.

Niewątpliwie wyzwaniem, które podkreślane jest na każdym kroku jest podejmowanie wysiłków, by zmniejszyć lukę specjalistów na rynku. Na gigantyczne potrzeby w tym zakresie wskazują właściwie wszystkie raporty branżowe.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama