Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Dodatek dla cyberspecjalistów. W 2022 roku skorzystało na nim ponad 3 tys. ekspertów

fot. Unsplash; Simon Abrams
fot. Unsplash; Simon Abrams

Z Funduszu Cyberbezpieczeństwa - który zakłada finansowanie świadczenia teleinformatycznego dla osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem cyberbezpieczeństwa – skorzystało w 2022 roku 3170 osób.

Reklama

Przypomnijmy, że w 2022 roku obowiązywało już rozporządzenie (weszło w życie 1 stycznia ub.r. – red.) na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta w grudniu 2021 roku , które zakładało wprowadzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa.

Reklama

To forma państwowego funduszu celowego, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw informatyzacji. W roku utworzenia, Fundusz został zasilony środkami z budżetu państwa, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK PIB) i Funduszu Szerokopasmowego.

Fundusz Cyberbezpieczeństwa miał być formą świadczenia teleinformatycznego, który będzie premiował osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem, by były lepiej opłacane w administracji publicznej i rzadziej odchodziły do sektora komercyjnego – gdzie nie ma co ukrywać – zarobki są nieporównywalnie większe.

Reklama

Dodatek dla cyberspecjalistów przewidziano na różnym poziomie w zależności od wykonywanych zadań i doświadczenia, ale ustalono, że maksymalnie to kwota 30 tys. zł ( więcej na ten temat piszemy tutaj).

Czytaj też

Ile osób otrzymało dodatek?

W 2022 roku – jak poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, 3170 cyberekspertów otrzymało dodatek do pensji. Początkowo szacowano, że rocznie może być to około tysiąc osób.

Średnia wysokość dodatku wyniosła 6007,26 zł miesięcznie, od marca do grudnia 2022 roku wypłacono w sumie 128 mln 785 tys. zł., a ze wsparcia skorzystały 34 instytucje. Komenda Główna Policji, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni oraz ABW skorzystały na tym najwięcej - z 2/3 całego budżetu.

Minister Cieszyński w swoim wpisie w serwisie LinkedIn stwierdził też, że po pierwszym roku obowiązywania rozwiązania można już wyciągnąć pewne wnioski: „Opłaca się dobrze płacić - w pionach cyber służb mundurowych rotacja jest wyraźnie niższa niż w pozostałych; trochę przygniotła nas biurokracja i dlatego zmieniamy zasady w nowelizacji ustawy; opłacało się przewalczyć te zmiany pomimo wątpliwości Ministerstwa Finansów” – napisał.

Średnie wynagrodzenia ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa
Średnie wynagrodzenia ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa
Autor. KPRM/ LinkedIN - Janusz Cieszyński

Ilu cyberekspertów brakuje?

W Europie niedobór specjalistów IT szacowany jest na co najmniej 200 tys. osób. W samej Polsce jest to nawet 50 tys. pracowników, z czego około 20 proc. mogą stanowić osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem. Z danych HRS-IT wynika, że w skali globalnej niedobór pracowników specjalizujących się w bezpieczeństwie IT może sięgać aż 2,72 mln osób.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama