Cyberbezpieczeństwo
Departament Stanu USA oferuje 10 mln dolarów nagrody za informacje o cyberingerencji wyborczej
Departament Stanu USA oferuje 10 mln dolarów nagrody za informacje o cyberprzestępcach, którzy uczestniczyli w rzekomo zleconej przez Teheran ingerencji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych z 2020 roku.
Do tej pory oskarżeni w tej sprawie zostali dwaj mężczyźni - Seyyed Mohammad Hosein Musa Kazemi oraz Sajjad Kashian. Zarzuty, które im postawiono, dotyczą oszustwa komputerowego, zastraszania oraz używania gróźb względem Demokratów na Florydzie.
Przedwyborczy spoofing
Zwolennicy tej partii mieli otrzymywać zastraszającą korespondencję, w której próbowano skłonić ich do głosowania na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Korespondencja pochodzić miała od grupy Proud Boys promującej prawicowy nacjonalizm.
Amerykański wywiad szybko zorientował się, że to nie jej aktywiści są autorami podejrzanych maili, ale są one w rzeczywistości operacją spoofingową kierowaną z zagranicy.
Republikanie również znaleźli się na celowniku sprawców tych działań - podobnie jak i dziennikarze, których przekonywano, że Demokraci chcą wykorzystać "poważne podatności bezpieczeństwa" w stanowym systemie rejestracji wyborców do "zmiany deklaracji składanych listownie, a nawet rejestrowania nieistniejących wyborców".
Czytaj też
Nieudane wtargnięcie
W dokumentach amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości, które wydało akt oskarżenia wobec sprawców ataków, czytamy iż dopuścili się oni jeszcze jednego przestępstwa. Była to próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu do sieci i systemów firmy w dniu 4 listopada 2020 roku. Jej nazwy nie podano
Próba ta nie powiodła się - tajemniczą spółkę o możliwym zagrożeniu poinformowało FBI i w porę podjęto stosowne działania, aby mu przeciwdziałać.
Czytaj też
Iran ingeruje w wybory w USA
W ubiegłym roku ministerstwo skarbu USA obłożyło sankcjami - w związku z ingerencją w amerykańskie wybory - sześć podmiotów z Iranu, w tym - dwie osoby fizyczne i ich pracodawcę, irańską spółkę zajmującą się cyberbezpieczeństwem Emennet Pasargad, która świadczyła usługi cyberbezpieczeństwa dla irańskich Strażników Rewolucji.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.