Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Czy Huawei zniknie z sieci 5G Portugalii?

Autor. Web Summit / Flickr

Sprzęt produkowany przez chińskiego giganta telekomunikacji - koncern Huawei - może zniknąć z portugalskiej sieci łączności nowej generacji 5G. Rada ds. cyberbezpieczeństwa tego kraju ostrzegła, że sprzęt inny niż zachodniej produkcji stwarza „wysokie ryzyko” dla bezpieczeństwa.

Reklama

O możliwości wprowadzenia zakazu wykorzystania sprzętów produkowanych przez chińskiego potentata informuje agencja Bloomberga. Oprócz tej firmy zakazane miałyby być również produkty innych chińskich dostawców - wszyscy oni bowiem, zdaniem rady ds. cyberbezpieczeństwa Portugalii, stwarzają „wysokie ryzyko" dla bezpieczeństwa sieci łączności 5G.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rekomendacja

Zalecenie wykluczenia chińskich sprzętów z sieci wydał portugalski rząd. Obejmuje ono wszystkie produkty pochodzące z firm z krajów, które nie są częścią Unii Europejskiej lub nie należą do NATO oraz OECD.

Huawei nigdzie nie jest wymieniony wprost - ale wiadomo, że to właśnie ta firma jest solą w oku portugalskich władz, podobnie jak i inne chińskie koncerny, takie jak ZTE. Dlaczego? Ze względu na polityczne sojusze, co jasno wynika z treści rekomendacji.

Zakaz użycia sprzętów Huaweia oraz innych firm to postawa promowana przez Stany Zjednoczone, które od 2018 r. pozostają z Pekinem w stanie wojny handlowej, a Huawei stał się jednym z głównych ognisk i zarazem motywów tego konfliktu.

Firma uznawana jest przez USA za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i objęta sankcjami.

Czytaj też

Obecność

Huawei jednak jest obecny w portugalskich sieciach wcześniejszych generacji, bo partycypował w ich budowie ze względu na cenę komponentów. Portugalia jest również dość mocno związana z Chinami, gdy mowa o układach gospodarczych i inwestycjach - dlatego usunięcie chińskich sprzętów i z sieci 5G może być dla kraju sporym wyzwaniem, jak i zmianą podejścia politycznego.

Jak przypomina serwis Engadget , w 2018 r. największy operator telefonii komórkowej w Portugalii Altice Portugal podpisał z Huaweiem umowę na wykorzystanie sprzętów tej firmy w budowie części swojej sieci 5G.

Serwis przypomina, że Huawei ze swoich sieci łączności 5G wykluczyły już m.in. Kanada, Dania, Szwecja, Estonia, Litwa i Łotwa.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama