Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo dzieci. Projekt „Cyfrowy Skaut” stawia na edukację najmłodszych

Projekt Cyfrowy Skaut ma na celu edukację najmłodszych w zakresie cyberbezpieczeństwa
Projekt Cyfrowy Skaut ma na celu edukację najmłodszych w zakresie cyberbezpieczeństwa
Autor. Strona internetowa projektu Cyfrowy Skaut/ zrzut ekranu

Edukowanie o cyberbezpieczeństwie od najmłodszych lat ma kluczowe znaczenie, aby uczyć właściwych zachowań w sieci. To nie tylko nauka dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, jak mądrze korzystać ze zdobyczy technologii, przy tym dbając o swoje bezpieczeństwo.

Reklama

Poruszanie się w sieci wymaga nie tylko umiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego, ale także świadomości występujących w niej zagrożeń. Dlatego rodzice powinni uczulać swoje dzieci i ostrzegać je przed czyhającymi na pułapkami. Złośliwe linki, kradzież tożsamości, wyłudzanie danych, pornografa – to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o potencjalne niebezpieczeństwa, wynikające z poruszania się w internecie.

Reklama

Często niewystarczająca edukacja w szkole rodzi pole do działania w ramach inicjatyw, podejmowanych przez organizacje pozarządowe czy pasjonatów danej dziedziny.

W tym przypadku – jednym z takich projektów – w ramach nauki podstaw cyberbezpieczeństwa jest Cyfrowy Skaut, którego celem jest popularyzacja bezpieczeństwa IT dla dzieci i młodzieży.

Reklama

Czytaj też

Czym jest Cyfrowy Skaut?

Eksperci cyberbezpieczeństwa w wolnym czasie postanowili uczyć dzieci zasad rozsądnego korzystania z technologii i internetu, organizując zajęcia w szkołach czy przedszkolach. Program dla podopiecznych jest adresowany zwykle w zależności od wieku – dla kilkulatków czy kilkunastolatków. W wakacje i ferie prowadzone są także obozy, w czasie których można poznać najważniejsze tajniki bezpieczeństwa w świecie IT. Szkolenia organizowane są także dla dorosłych m.in. w formie webinarów online.

Cyfrowy Skaut opracował także metodę dla nauczycieli, którzy sami mogą sięgnąć po gotowy scenariusz lekcji i nauczyć swoich podopiecznych podstawowych zasad bezpieczeństwa IT przy pomocy „Poduchy cyberbezpieczeństwa”.

Dyrektorem projektu jest Artur Markiewicz. Dodatkowo bierze w nim udział 13 członków rady programowej.

Sharenting. Na czym polega?

Na dzieci w sieci czeka wiele wyzwań i pułapek, jednak kolejną kwestią jest edukacja rodziców. O tym, czym jest sharenting i dlaczego rodzice nie powinni publikować zdjęć swoich dzieci w sieci mówiliśmy w jednym z odcinków „Prosto o cyber”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama