Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na stacje ładowania samochodów elektrycznych w Rosji. Wyświetlały proukraińskie komunikaty

Autor. Maxim Hopman / Unsplash

Nie ustają starania haktywistów, których celem jest utrudnienie funkcjonowania systemów w Rosji po inwazji na Ukrainę. Zhakowali i wyłączyli stacje ładowania samochodów elektrycznych pod Moskwą. Właściciele nie mogli naładować pojazdów, a na wyświetlaczach pojawiły się hasła, które wspierają Ukrainę.

Reklama

Po inwazji Rosji na Ukrainę świat próbuje odstraszyć agresora za pomocą ekonomicznych sankcji, a hakerzy - szczególnie z grupy Anonymous, ale także z Network Battalion 65' czy Georgian Hackers Society (GNG) - dołączyli się do walki poprzez cyberataki na infrastrukturę Rosji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Teraz za sprawą hakerów, spore niedogodności spotkały właścicieli „elektryków" w tym kraju. Cyberataki objęły nawet stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Rosyjscy właściciele takich samochodów na obrzeżach Moskwy poinformowali, że stacja ładowania obsługiwana przez rosyjską firmę energetyczną Россети (Rosseti) została zamknięta, bo wyświetlała proukraińskie komunikaty: „Chwała Ukrainie". Na wyświetlaczu stacji pojawiał się też napis „Putin ch".

Cyberwojna na rzecz Ukrainy

O cyberwojnie wypowiedzianej Rosji przez tych haktywistów pisaliśmy tutaj.

„Naszym celem jest okazanie wsparcia narodowi ukraińskiemu. (...) Będziemy walczyć jak tylko się da, zamiast pozwolić przybić się do krzyża... (...) Oni mają broń, my mamy cyberataki. Dlatego wygramy" – powiedział w rozmowie z CyberDefence24.pl członek Anonymous, ukrywający się pod nickiem „Weteran".

Czytaj też

Anonymous, kolektyw haktywistów, poprzysiął zrobić wszystko, co w ich mocy, by zakłócić funkcjonowanie Rosji – m.in. zaatakowali rosyjskie witryny internetowe , w tym strony rządowe. Działania haktywistów spowodowały problemy ze stroną RT.com, a także stronami internetowymi Kremla, rosyjskiego rządu i rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama