Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na rządową stronę e-Zamówienia. Znamy szczegóły

komputer
Autor. Christoph Scholz/Flickr/CC BY-SA 2.0

Nie działa strona internetowa Urzędu Zamówień Publicznych - rządowego serwisu - e-Zamówienia. Powodem miał być cyberatak. Jak się dowiedzieliśmy, to DDoS.

Reklama

O cyberataku jako pierwsze poinformowało radio RMF FM. Miał się rozpocząć po godzinie 9.00.

Reklama

Urząd Zamówień Publicznych potwierdził, że atak przeprowadzono z zagranicznych serwerów. Sprawdziliśmy i po godzinie 14.30 strona nadal nie działa - pojawia się komunikat o przerwie technicznej i błędzie.

Screen strony internetowej serwisu ezamowienia.gov.pl
Screen strony internetowej serwisu ezamowienia.gov.pl
Autor. CyberDefence24.pl

„Szanowni Państwo, Informujemy, że od godziny 09:07 mamy atak (DDOS) z zewnętrznych serwerów na infrastrukturę” - czytamy.

Reklama

Przypomnijmy, że atak DDoS (ang. Distributed Denial of Service - rozproszona odmowa usługi) polega na ataku z wielu miejsc/komputerów jednocześnie, co prowadzi do zakłócenia działania serwerów.

Co wiadomo?

Jak powiedział w rozmowie z CyberDefence24.pl rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych, atak DDOS przeprowadzono z serwerów zagranicznych. Nie chciał powiedzieć, o jaki kraj konkretnie chodzi. „Liczymy, że jeszcze dzisiaj działanie platformy zostanie przywrócone. Wspólnie z wykonawcą robimy wszystko, by platforma działała jeszcze dziś” - stwierdził.

Serwis e-Zamówienia to platforma, która ma zapewnić kompletność i spójność informacji o funkcjonowaniu rynku zamówień publicznych w Polsce.

Seria ataków

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o ataku hakerskim na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi , a kilka dni wcześniej o cyberataku na strony internetowe polskiego Senatu.

Przypomnijmy, że w Polsce nadal obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP.

Czytaj też

/MG/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama