Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na dostawcę internetu w Ukrainie. Firma potwierdziła, że to DDoS

Fot. Robynne Hu/ Unsplash/ Domena publiczna

McLaut, największy dostawca internetu w obwodzie czerkarskim w Ukrainie poinformował, że stał się celem cyberataku. Potwierdził, że ma do czynienia z DDoS.

W środę, 13 kwietnia organizacja NetBlocks, która zajmuje się raportowaniem zakłóceń w dostępie do sieci podała, że w obwodzie czerkarskim w Ukrainie – na podstawie danych sieciowych w czasie rzeczywistym – można stwierdzić brak łączności z internetem. Powodem jest utrata dostępu do usługi największego dostawcy internetu w tym regionie, firmy McLaut.

Operator potwierdził problemy i poinformował, że ma do czynienia z atakiem DDoS na swoją infrastrukturę. „Trwają prace nad złagodzeniem incydentu”.

„Działania wojskowe trwają nie tylko w Ukrainie, ale także w przestrzeni informacyjnej. Mamy teraz atak DDoS na naszą sieć. Administratorzy już pracują” – podała firma McLaut, w swoich mediach społecznościowych.

Czytaj też

„Cisi bohaterowie wojny”

Pisaliśmy o tym, że Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) specjalistów z branży telekomunikacyjnej nazywa wprost „niewidzialnymi bohaterami naszych czasów”, ponieważ robią wszystko, by zapewnić łączność w zbombardowanym kraju, naprawiając zniszczoną infrastrukturę. W czasie wojny konieczna jest komunikacja w piwnicach, schronach, na parkingach podziemnych, by zarówno wojskowi, jak i cywile mogli wymieniać się potrzebnymi w czasie wojny informacjami.

Czytaj też

O zakłóceniach w łączności z internetem, jakie obserwujemy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę informujemy na łamach CyberDefence24.pl regularnie .

Atak DDoS (ang. distributed denial of service - rozproszona odmowa dostępu do usługi) polega na przeprowadzeniu ataku z wielu komputerów jednocześnie, w celu uniemożliwienia działania systemu.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/NB

Komentarze