Reklama

Cyberbezpieczeństwo

CHARLIE-CRP przedłużony do końca maja

Autor. A Roesler / Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące CHARLIE-CRP. Trzeci stopień alarmowy będzie obowiązywał na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej do 31 maja 2023 r. do godziny 23:59.

Reklama

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, stopień CHARLIE-CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i jest to trzeci z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych (z 10 czerwca 2016 r.).

Reklama

Trzeci stopień alarmowy obowiązuje w Polsce od 21 lutego 2022 roku . Decyzja rządu dotycząca podniesienia drugiego stopnia alarmowego z ALFA-CRP na CHARLIE-CRP była podyktowana sytuacją na Ukrainie oraz działanami, jakie zaobserwowano w polskiej cyberprzestrzeni.

Więcej informacji na temat powodów wprowadzenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP w Polsce w wideo poniżej:

Reklama
YouTube cover video
Rozmowa red. Szymona Palczewskiego z płk. Łukaszem Jędrzejczakiem, Zastępcą Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i szefem CSIRT MON

Czytaj też

Stopień BRAVO-CRP

Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczy także przedłużenia obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

W tym przypadku również mowa o przedłużeniu obowiązywania stopnia co najmniej do 31 maja 2023 roku.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama