Reklama

CBŚP ostrzega przed oszustami

oszustwo fałszywe wiadomości CBŚP
CBŚP ostrzega przed oszustami.
Autor. CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji ostrzega przed zwiększoną aktywnością oszustów podszywających się pod jego funkcjonariuszy. Na skrzynki mailowe rozsyłane są fałszywe wiadomości. 

CBŚP informuje o fali fałszywych maili rozsyłanych na skrzynki Polaków. Sprawcy stosują wielokrotnie opisywany na naszych łamach schemat oszustwa. Chętnie sięgają po tę metodę, aby skłonić ofiary do podjęcia wskazanych działań.

Czytaj też

Reklama

Oszuści stosują znane techniki

Nadawcą wiadomości ma być rzekomo CBŚP. W celu wzbudzenia pozoru autentyczności przesłanego pisma, sprawcy zamieścili m.in. pieczątkę komendanta Biura insp. Cezarego Luby

Zastosowali też techniki socjotechniki. Mail dotyczy popełnienia przestępstwa związanego z pornografią dziecięcą, którego miał dopuścić się odbiorca wiadomości. Narzucono na niego presję nie tylko wagi sprawy, ale również czasu, wskazując, że ma 48 godzin na nawiązanie kontaktu z policją.

W treści widnieją takie hasła jak np. „nakaz aresztowania”, „w celu aresztowania”, „zostaniesz zarejestrowany jako przestępca seksualny” oraz „Twoja sprawa będzie transmitowana przez kilka kanałów telewizyjnych”. Wszystko po to, aby wywołać silne emocje u czytającego (m.in. panikę, stres, strach). W takim stanie łatwo o błąd i działanie pod wpływem impulsu. 

CBŚP oszustwo fałszywe wiadomości
Fałszywe pismo rozsyłane przez oszustów.
Autor. CBŚP

Czytaj też

Reklama

Uważajcie na oszustów

JEST TO OSZUSTWO!” – alarmuje CBŚP, wskazując, że do Biura docierają kolejne informacje o aktywności cyberprzestępców, którzy rozsyłają fałszywe wiadomości. 

Nie odpowiadajmy na tego typu wiadomościoraz nie przekazujmy osobom nieznanym naszych danych osobowych, informacji umożliwiających zdalny dostęp do konta bankowego, kodów BLIK, danych z karty kredytowej, jak również kryptowalut i gotówki” – radzi policja. 

Pamiętajmy, aby nie klikać w podejrzane linki. Nie skanujmy też nieznanych kodów QR. Fundamentem naszego bezpieczeństwa w sieci są: czujność, ostrożność i zasada ograniczonego zaufania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama