Cyberbezpieczeństwo
Budowa cyberkompetencji kadry to strategiczny proces. Ruszył program „Cyberbezpieczne państwo – cyberbezpieczny obywatel” dla sektora publicznego
Skuteczna cyberochrona instytucji, reagowanie na incydenty i zasady cyberhigeiny to tylko niektóre obszary programu edukacyjnego dla sektora publicznego „Cyberbezpieczne państwo – cyberbezpieczny obywatel”, którego redakcja CyberDefence24.pl jest współorganizatorem. W inauguracyjnym szkoleniu 29 czerwca wzięło udział 60 osób – przedstawicieli administracji i publicznego sektora gospodarczego.
Wraz partnerami instytucjonalnymi: Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych, Przemysłową Akademią Rozwoju i Instytutem Wolności oraz partnerem strategicznym, firmą Microsoft Polska zainicjowano program budowy cyberkompentecji dla kadry zarządzającej w administracji publicznej, instytucjach eksperckich i sektorze gospodarczym.
Czytaj też
Wydarzenie w formule całodniowego szkolenia otworzyli: Piotr Krygiel - prezes zarządu Fundacji GPW, Paulina Kordas z Przemysłowej Akademii Rozwoju, Weronika Kuna z Microsoft Polska oraz Igor Janke z Instytutu Wolności, prowadzącego Szkołę Przywództwa. Wśród uczestników szkolenia byli przedstawiciele m.in Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, Centrum Projektów Europejskich, a także instytutów naukowych, uczelni, przedsiębiorstw z sektora obronności, energetyki i ochrony zdrowia.
Szkolenie oraz warsztaty cyberkompetencji
Podczas pierwszego szkolenia uczestnicy mogli poznać podstawowe rekomendacje, dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz praktyki, jakie powinno się stosować, by zapewnić sobie i współpracownikom codziennie, bezpieczne środowisko pracy.
W ramach części wykładowej uczestnicy zapoznali się z zasadami efektywnej cyberochrony organizacji i przeciwdziałania skutkom wojny hybrydowej w zakresie budowania świadomości cyberzagrożeń, z kluczowymi zasadami działania Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa i raportowania na temat incydentów cyberbezpieczeństwa. Wśród poruszonych zagadnień były także popularne obecnie zagrożenia, takie jak phishing i spoofing, a także przedstawione zostały zasady cyberhigieny, jakie powinno stosować się w organizacji.
W części praktycznej eksperci zaprezentowali zasady obrony i reagowania na cyberataki, przedstawili wskazówki na temat bezpieczeństwa i szyfrowania urządzeń mobilnych, ochrony korespondencji cyfrowej oraz tożsamości użytkowników. Szkolenia prowadzili eksperci z wieloletnim doświadczeniem w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Zapowiedź kolejnych szkoleń
Było to pierwsze szkolenie w ramach inauguracji projektu edukacyjnego „Cyberbezpieczne państwo - cyberbezpieczny obywatel. Program budowy kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej sektora publicznego".
Już teraz zapraszamy na kolejne szkolenia wszystkich zainteresowanych przedstawicieli kadry zarządzającej sektora publicznego, którzy chcieliby rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Będziemy informować o następnych edycjach programu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].