Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia celem cyberataków. Dwa przypadki w ciągu kilku dni

Fot. Nayani Teixeira/ Unsplash/Domena publiczna

Brazylijskie ministerstwo zdrowia ucierpiało w wyniku dwóch cyberataków przeprowadzonych w ciągu jednego tygodnia. Skutkiem ataków jest przerwanie ciągłości wewnętrznych systemów informatycznych, w tym platformy zawierającej dane pacjentów, dotyczących szczepień przeciwko COVID-19.

Wiadomość została potwierdzona przez ministra zdrowia Marcelo Queiroga 13 grudnia 2021 roku, zaraz po pierwszym poważnym ataku ransomware zaledwie trzy dni wcześniej, z 10 grudnia. Wspomniał również, że drugi cyberatak był mniejszy w porównaniu do pierwszego.

Pierwszy atak

Pierwszy cyberatak z 10 grudnia 2021 roku spowodował, że wszystkie strony internetowe Ministerstwa Zdrowia stały się niedostępne. Według grupy cyberprzestępczej Lapsus$, która przyjęła odpowiedzialność za ten atak, z systemów Ministerstwa Zdrowia wykradziono około 50 TB danych, które następnie zostały usunięte.

Według policji federalnej, oprócz danych związanych z certyfikatami szczepień Covid-19, w pierwszym ataku naruszono również dane dotyczące krajowego programu szczepień.

Minister zdrowia ocenił, że departament posiada kopię zapasową danych, do których rzekomo uzyskano dostęp podczas cyberataku.

Polecamy: Brazylia przeprowadziła aukcję 5G. Huawei nie dla rządu

Drugi atak

W przypadku drugiego ataku, Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalne oświadczenie, w którym potwierdziło, że Datasus - departament odpowiedzialny za IT w tamtejszym resorcie przeprowadził 13 grudnia 2021 roku konserwację systemów, wskazując, że również wtedy doszło do naruszenia systemów bezpieczeństwa.

Marcelo Queiroga potwierdził, że atak się nie powiódł i żadne dane nie zostały naruszone, ale zakłócił on sposób przywrócenia systemów. Co więcej, ministerstwo nie podało szacunkowego czasu, kiedy systemy będą całkowicie sprawne. W związku z tym, że dostęp do podstawowych systemów ministerstwa zdrowia nie był możliwy, wszyscy urzędnicy zostali w poniedziałek odesłani do domów. Minister zdrowia, Marcelo Queiroga, powiedział, że ktokolwiek zostanie uznany za odpowiedzialnego za atak, zostanie „odpowiednio ukarany".

Kontrowersje wokół dokumentów szczepienia

Grupa znana jako Lapsus$ Group przyznała się do pierwszego ataku, ale nie wyjaśniła, co było jej motywem. Atak miał miejsce w następstwie kontrowersji związanych z decyzją brazylijskiego rządu, aby nie wymagać tzw. paszportu covidowego (dokumentu szczepienia) od podróżnych przybywających do kraju, wbrew zaleceniom krajowego urzędu zdrowia. Decyzja ta spotkała się z krytyką środowisk naukowych.

W ubiegłą środę, podczas ogłaszania decyzji o odstąpieniu od wymogu posiadania dowodu szczepień od turystów przyjeżdżających do Brazylii, Queiroga powiedział, że według prezydenta Jaira Bolsonaro, „utrata życia jest lepsza niż utrata wolności", co spotkało się z dużą krytyką.

Autor: Aleksander Mazur

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze