Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Boeing potwierdza skutki incydentu. Zapłaci okup?

Czy Boeing zapłaci okup za atak ransomware?
Czy Boeing zapłaci okup za atak ransomware?
Autor. Boeing Defense / platforma X / oficjalny profil

Amerykański gigant lotniczy i zbrojeniowy kilka dni temu padł ofiarą hakerów. Grupa Lockbit w ramach ataku ransomware zagroziła wyciekiem „bardzo wrażliwych danych”. Czy Boeing zapłaci okup?

Reklama

Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, firma Boeing miała paść ofiarą ataku rosyjskich przestępców grupy Lockbit, którzy grozili, że posiadają „ogromne ilości poufnych danych” i ujawnią je, jeśli gigant nie zapłaci okupu do 2 listopada br.

Reklama

Wcześniej rzeczniczka Boeinga stwierdziła, że „roszczenie hakerów jest analizowane”. Teraz – jak podaje serwis Cybernews – potwierdzono, że incydent miał wpływ na niektóre operacje w firmie. „Jesteśmy świadomi incydentu cyberbezpieczeństwa, który ma wpływ na elementy naszej działalności związanej z częściami i dystrybucją” – skomentowano.

Wiadomo jednak, że sprawa w żaden sposób nie przekłada się na bezpieczeństwo lotów, a koncern ma współpracować z organami odpowiadającymi za regulacje oraz organami ścigania.

Reklama

Czytaj też

Czy firma zapłaciła okup?

Co ciekawe, logo oraz nazwa firmy zniknęły ze strony cyberprzestępców, na której poinformowali wcześniej, że odliczają czas do ujawnienia bazy poufnych danych. Boeing miał 6 dni, by skontaktować się z grupą Lockbit.

Serwis Cybernews sugeruje, że taki obrót sprawy wywołał spekulacje w branży na temat tego, czy amerykański producent lotniczy i zbrojeniowy nie podjął negocjacji z grupą. Na razie nie pojawiły się jednak jakiekolwiek informacje na temat żądanego okupu i rzekomej kwoty pieniędzy, jaką mogą żądać cyberprzestępcy w zamian za nieujawnianie danych.

Czytaj też

Gang Lockbit

Jak informowaliśmy, amerykańska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) oceniła, że gang Lockbit był w ubiegłym roku najaktywniejszą grupą ransomware, a także przodował pod względem liczby zaatakowanych ofiar. Szacuje się, że od 2020 roku (od kiedy jego oprogramowanie ransomware po raz pierwszy zostało namierzone) przeprowadził on ok. 1700 ataków na organizacje w USA.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama