Jedna z największych w Polsce organizacji, która zrzesza profesjonalistów z branży IT zwróciła się z apelem o zaprzestanie kupowania i wykorzystywania rosyjskich programów komputerowych i produktów. „Apelujemy, aby w celu zapewnienie nam cyfrowego bezpieczeństwa zaniechać wszelkich zakupów oraz użytkowania sprzętu i oprogramowania produkowanego na terenie Federacji Rosyjskiej lub od firm mających trwałe z nią związki”.
Polskie Towarzystwo Informatyczne wystosowało apel do obywateli RP, polskich organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw rynkowych, władz samorządowych i państwowych w sprawie: programów komputerowych, w tym bibliotek wykorzystywanych w tworzeniu oprogramowania open source, zawierających elementy pochodzące z Rosji, sprzętu elektronicznego wykorzystującego i zawierającego oprogramowanie oraz wszelkich produktów o podatnościach z obszaru cyberbezpieczeństwa produkowanych w Rosji.
Czytaj też
„Mając na uwadze bezprecedensową napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także jej potencjalne konsekwencje dla naszego kraju, zwracamy się z apelem o zaprzestanie kupowania i wykorzystywania programów komputerowych i produktów, niezależnie od marki: wyprodukowanych na terenie Federacji Rosyjskiej (etykieta „Made in Russia”) lub zawierających komponenty programistyczne wytworzone przez firmy będące własnością osób z Federacji Rosyjskiej i posiadających kod kreskowy zaczynający się od liczb z zakresu 460-469.”
Sprzęt z Rosji może służyć do cyberataków
Polskie Towarzystwo Informatyczne przypomina, że "jesteśmy świadkami największej w historii cyberwojny prowadzonej na wielu frontach". „Możliwości analityczne poszczególnych Państw i w konsekwencji operacje na bazie gigadanych (Big Data) stanowią jedną z form przygotowania strategii i wymierzania cyberataków. Ich skutki mogą być dziś niezwykle trudne do przewidzenia” – czytamy w apelu.
Czytaj też
Jak zaznacza organizacja, każdy sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie może służyć do zbierania wrażliwych danych. „Dane związane z naszą komunikacją, nawykami konsumenckimi, lokalizacją, trybem życia mogą posłużyć do planowania wrogich działań, w tym kampanii dezinformacyjnych. Wykorzystywanie oprogramowania pochodzącego od wymienionych dostawców w procesach cyfryzacji firm czy administracji, a nawet dla własnych potrzeb konsumentów, może spowodować niechciane podatności na ataki, łącznie z utratą kontroli nad działaniem systemu i bezpowrotną utratą danych” – ostrzega PTI.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.