Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Amerykańskie banki przygotowują się na cyberataki. To możliwy odwet Rosji za sankcje

Autor. Dmitry Demidko / Unsplash

Amerykańskie banki przygotowują się na cyberataki, które mogą być działaniem odwetowym Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami gospodarczymi. Rosyjskie banki zostały wykluczone z międzynarodowego systemu obsługi transakcji SWIFT, zamrożone zostały też rezerwy tamtejszego banku centralnego.

Reklama

Ostrzeżenia o tym, że wsparcie Zachodu dla Ukrainy może odbić się na nim w postaci cyberataków na wielką skalę, to nie nowość. Według niektórych analityków jednak to właśnie sankcje gospodarcze na Rosję mogą okazać się punktem zapalnym, który doprowadzi do rozpoczęcia kolejnej cyberofensywy ze strony Kremla.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Cytowany przez agencję Reutera ekspert związany z nowojorską Swarthmore Group Steven Schweitzer ocenia, że cyberatak to "najmniej kosztowna" ze wszystkich opcji działań odwetowych, jakie może podjąć strona rosyjska.

Banki zwiększają czujność

Cały sektor finansowy, który od dawna jest celem dla cyberprzestępców powiązanych nie tylko z Rosją, ale i innymi reżimami, wzmacnia więc swoją czujność i monitoring tego, co dzieje się w sieciach. Analizowane są scenariusze cyberataków i mobilizowani dodatkowi specjaliści - pisze Reuters.

Jak może wyglądać zagrożenie ze strony Rosji?

To przede wszystkim groźba wykorzystania oprogramowania szyfrującego dla okupu ransomware, które potrafi wyrządzić ogromne szkody - wiemy o tym m.in. po ataku NotPetya z 2017 r., za którym stała właśnie Rosja, a który sparaliżował wiele podmiotów na całym świecie - choć jego głównym celem była Ukraina.

Czytaj też

W użyciu mogą znaleźć się również inne rodzaje złośliwego oprogramowania, ataki DDoS uniemożliwiające działanie stron internetowych i usług, a także działania ukierunkowane na wykradanie danych.

Zewnętrzni dostawcy usług - słabe ogniwo

Sektor bankowy dysponuje dobrymi zabezpieczeniami i kadrami, jak i procesami gwarantującymi możliwie skuteczne mitygowanie ryzyka. Problemem pozostają jednak dostawcy usług IT, którzy mogą okazać się słabym ogniwem i w razie naruszenia bezpieczeństwa po ich stronie - doprowadzić do problemów również po stronie banków.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama