Jeśli chodzi o obszar cyberbezpieczeństwa, Comarch dysponuje bardzo dużym i wieloletnim doświadczeniem – mówi w rozmowie z Defence24.pl Paweł Prokop, szef sektora publicznego w Comarch SA. Spółka oferuje zarówno usługi związane z doradztwem i audytem czy weryfikacją polityk bezpieczeństwa, jak i własne rozwiązania związane z zabezpieczeniem dostępów.
Paweł Prokop odniósł się też do procesu opracowywania polskiej strategii cyberbezpieczeństwa. Wyraził nadzieję, że w jej ramach będą wypracowane zasady współpracy pomiędzy sektorem państwowym i prywatnym, co powinno przyczynić się do ustanowienia odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa w Polsce. – Czekamy na ruch ze strony rządowej. – stwierdził.
Mamy nadzieje, że w ramach tej strategii wypracowane zostaną zasady współpracy pomiędzy sektorem państwowym a przedstawicielami sektora prywatnego. To wszystko powinno wpłynąć na to żeby cyberbezpieczeństwo państwa polskiego było na poziomie adekwatnym.
Szef sektora publicznego w Comarch S.A. zaznaczył że spółka może zaoferować własne doświadczenie i wsparcie, a także własny system który wspiera klientów komercyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Stwierdził też, że współpraca sektora państwowego i prywatnego może napotykać w obszarze cyberbezpieczeństwa podobne przeszkody, jak w innych projektach realizowanych na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Z jednej strony jest bardzo duża potrzeba jeśli chodzi o wsparcie poprzez sektor prywatny, poprzez doświadczenie, poprzez ekspertów, które ma, a z drugiej strony jest kwestia pewnych ram prawnych, które zapewnią realizację tego w sposób transparentny, gdyż zawsze taka współpraca jest związana z wydatkowaniem jakiś pieniędzy.