Dyrektoriat Cyfrowych Innowacji CIA ma pomóc agencji wykorzystać najnowszą technologię IT w swojej działalności i umożliwić zachowanie przewagi nad konkurentami – powiedział dyrektor CIA John Brennan podczas spotkania w siedzibie think-tanku Brookings Institution.
Dyrektor CIA John Brennan tłumaczył decyzję o utworzeniu nowej instytucji powiedział, że wzrastająca popularność big data oraz anonimowość podmiotów prowadzących operacje w cyberprzestrzeni spowodowały, że nowa struktura jest absolutnie konieczna. Jest to pierwszy nowy dyrektoriat od ponad pół wieku. Brennan powiedział, że jeżeli CIA wciąż zamierza dominować w świecie wywiadu, cyfrowa domena musi stać się niezbędnym elementem wszystkich misji. Jego zdaniem, analitycy CIA powinni przetwarzać i analizować ogromne ilości danych a eksperci z branży IT chronić sieci i systemy.
Dyrektoriat Cyfrowych Innowacji składa się z centrum analiz źródeł typu open source, komórki odpowiedzialnej za cyberzagrożenia i operacje w cyberprzestrzeni oraz struktur zajmujących się innymi czynnościami związanymi z funkcjonowaniem CIA w cyberprzestrzeni. Zastępca dyrektora nowej struktury Sean Roche powiedział, że jej celem jest zapewnienie analitykom agencji szerokiego wachlarza możliwości w środowisku wirtualnym. Ma to znacząco ułatwić rozwiązywanie problemów powstających w cyklu wywiadowczy.
Brennan dodał, że cyberprzestrzeń umożliwia wrogom sabotaż infrastruktury krytycznej bez udziału ich agentów na miejscu, dlatego jednym z głównych zadań nowej instytucji ma być obrona przez cyberatakami. Obecny dyrektor CIA wspominał czasy rozpoczęcia pracy w wywiadzie w latach 80., kiedy to w powszechnym użytku były maszyny do pisania. Obecnie mamy internet rzeczy, który rewolucjonizuje sposób pracy agencji – dodał.
Ciągły dopływ informacji do systemów powoduje, że musimy być pewni, że jednocześnie nie zostanie wgrane złośliwe oprogramowanie – powiedział Brennan. Jego zdaniem kluczowe będzie znalezienie złotego środka pomiędzy bezpieczeństwem a dostępnością do danych.
Zdaniem dyrektora CIA wciąż nie ma zgody, co do roli rządu w cyberprzestrzeni. Biorąc pod uwagę, że większość zasobów cyberprzestrzeni jest w posiadaniu sektora prywatnego potrzebujemy szczerego i silnego partnerstwa z komercyjnymi przedsiębiorstwami – dodał Brennan. Podobnego zdania jest jeden z jego poprzedników generał Micheal Hayden.
Czytaj też: DARPA rzuca wyzwanie hakerom - zamierza stworzyć zautomatyzowany system antyhakerski