CIA uważa, że Rosja próbowała pomóc Trumpowi w wygranej

10 grudnia 2016, 12:52
Fot. Wikipedia

Rosja interweniowała w tegoroczne wybory prezydenckie w USA, by pomóc wygrać kandydatowi Republikanów Donaldowi Trumpowi. Do takiego wniosku doszła CIA w tajnej analizie - poinformował w piątek wieczorem dziennik "Washington Post". 

Celem rosyjskiej interwencji było zwycięstwo Trumpa w wyborach 8 listopada, a nie tylko podważenie zaufania do amerykańskiego systemu wyborczego - pisze waszyngtoński dziennik w oparciu o rozmowy z urzędnikami znającymi analizę CIA.

"Agenci CIA zidentyfikowali konkretne osoby mające powiązania z rosyjskim rządem, które dostarczyły demaskatorskiemu portalowi WikiLeaks tysiące maili wykradzionych przez hakerów z serwera Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej i innych, łącznie z szefem sztabu Hillary Clinton" - pisze "WP".

Te osoby, dodaje "WP", są "dobrze znane środowisku wywiadowczemu" i brały udział w operacji "zwiększenia szans wyborczych Trumpa i zaszkodzenia Clinton". "W ocenie społeczności wywiadowczej celem Rosji było faworyzowanie jednego kandydata, by pomóc Trumpowi w zwycięstwie" - powiedział cytowany przez "WP" wysoki urzędnik wywiadu podczas briefingu z amerykańskimi senatorami.

Zdaniem "Washington Post" administracja prezydenta Baracka Obamy od miesięcy zastanawiała się jak odpowiedzieć na domniemaną interwencję Rosji. Biały Dom obawiał się, że zostanie oskarżony o wspieranie kampanii Clinton a także, że wywoła to eskalację napięć z Rosją.

CIA podzieliła się ze swą ocena w ubiegłym tygodniu z kluczowymi senatorami na briefingu za zamkniętymi drzwiami na Kapitolu, podczas którego agenci CIA powoływali się na różne źródła.

W krótkim oświadczeniu opublikowanym w piątek wieczorem zespół Trumpa ds. przejmowania władzy odrzucił te oskarżenia. "Ci sami ludzie mówili, że Saddam Hussein miał broń masowego rażenia. Wybory dawno się zakończyły jednym z największych zwycięstw jeśli chodzi o głosy elektorskie w historii. Czas, by iść do przodu i +uczynić Amerykę znowu wielką+" - brzmi oświadczenie, przytaczając hasło z kampanii Trumpa.

Biały Dom poinformował w piątek, że prezydent Obama nakazał agencjom wywiadu USA dokonać pełnego przeglądu cyberataków z Rosji oraz innych interwencji z zagranicy, jakie miały miejsce podczas wyborów prezydenckich. Jego efektem ma być raport, który Obama chce przekazać do wglądu Kongresowi jeszcze przed opuszczeniem Białego Domu 20 stycznia przyszłego roku.

"Prezydent nakazał społeczności wywiadowczej przygotować pełny raport na temat tego, co działo się podczas procesu wyborczego w 2016 roku. Tak, abyśmy wyciągnęli lekcję i mogli przekazać ten raport innym decydentom politycznym, w tym Kongresowi" - powiedziała doradczyni Obamy ds. antyterroryzmu Lisa Monaco.

Zdaniem "WP" decyzja o raporcie może być efektem presji Kongresu. Siedmiu senatorów z Partii Demokratycznej zwróciło się do Obamy w ubiegłym tygodniu, by odtajnił analizę CIA. W tym tygodniu wysłali do niego list apelując o briefing na temat "rosyjskiego wpływania na wybory".

W połowie października administracja USA oficjalnie oskarżyła Moskwę o hakerski atak na serwery mailowe Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej. Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił ten bezprecedensowy zarzut, ale o powiązaniach Trumpa z Rosją mówiło się w tej kampanii bardzo dużo, m.in. przy okazji dymisji szefa jego kampanii Paula Manaforta, który w przeszłości doradzał prorosyjskiemu prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi i miał powiązania biznesowe w Rosji.

Ponadto sztab Hillary Clinton utrzymywał, że to hakerzy z Rosji wykradli tysiące maili ze skrzynki pocztowej szefa sztabu, Johna Podesty, które w ostatnich tygodniach kampanii niemal codziennie publikował portal WikiLeaks. Podesta jeszcze przed wyborami mówił, że hakerzy działali na zlecenie Kremla z zamiarem wpłynięcia na wynik wyborów w USA gdyż Putin wolał, by prezydentem USA został Trump.

Prezydent elekt Donald Trump nie ukrywał podczas kampanii, że jest zwolennikiem zbliżenia z Rosją. Wielokrotnie wychwalał rosyjskiego prezydenta jako wybitnego przywódcę, nigdy nie skrytykował go za agresję na Ukrainie. Wezwał nawet Rosję, by odszukała brakujące maile Clinton z okresu, gdy była sekretarzem stanu USA.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
krzysiek84
sobota, 10 grudnia 2016, 22:14

Washington Post... To tak jakby bezrefleksyjnie czerpać informacje z GW, albo Newsweeeka. Przez 8 lat Republikanie posypywali głowy popiołem po porażce i próbowali ponownie. Demokraci przegrali to od razu fałszerstwo, ataki hakerskie, zmowa, spisek itp. Trochę samokrytyki i pokory.

xXx
sobota, 10 grudnia 2016, 21:42

Testy aparatu, oznaczonego w USA kodem Kanyon, odbyły się 27 listopada. Uczestniczył w nich okręt podwodny B-90 „Sarow” projektu 20120. Próbę miał odnotować amerykański wywiad, ale nie ma danych na ten temat. Gertz uznał aparat za rewolucyjny. Jego zdaniem Kanyon można uzbroić w „głowicę jądrową mocy megatonowej, najpotężniejszą z istniejących broni atomowych”. Rzecznik Pentagonu Jeff Davis nie chciał komentować doniesień o testach. – Uważnie śledzimy rozwój rosyjskich technologii podwodnych, ale nie będziemy tego komentować – dodał. W listopadzie 2015 roku w trakcie spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie taktyki obronnej rosyjskie stacje telewizyjne wyemitowały kadry z prezentacji „Oceanicznego systemu uniwersalnego Status-6”. Kreml uznał za przypadek ujawnienie dokumentacji rosyjskiej tajnej broni w materiale telewizyjnym. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zapewnił, że podjęto odpowiednie kroki, by podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Euron
niedziela, 11 grudnia 2016, 17:25

Moderator to jebany, lewacki debil.

Polanski
sobota, 10 grudnia 2016, 15:53

Gdyby w tych mailach nic nie było to nie było by czym wpływać. Dlaczego nie mówi się z obrzydzeniem o treści tych maili? Może w nich jest problem, a nie w fakcie ich wykradzenia i opublikowania.

Plush*
niedziela, 11 grudnia 2016, 09:20

Imperium klingonskie rowniez. Ci tzw demokraci podobnie jak w Polsce nie moga pogodzic sie ze swoja porazka wiec usilnie staraja sie podwazyc legalnosc jakby nie bylo demokratycznych wyborow. Paranoja. I kto tu jest faszysta?

Tweets CyberDefence24