Reklama

Strona główna

Chińskie firmy szturmują branżę cyberbezpieczeństwa

IBM wciąż ma najwięcej patentów w cyberbezpieczeństwie, ale na drugim miejscu są już chińskie firmy
IBM wciąż ma najwięcej patentów w cyberbezpieczeństwie, ale na drugim miejscu są już chińskie firmy
Autor. Mikita Yo / Unsplash

Chińskie firmy coraz lepiej radzą sobie w branży cyberbezpieczeństwa. Obecnie w pierwszej dziesiątce podmiotów, zgłaszających najwięcej patentów w tej branży, sześć stanowią spółki z ChRL.

Reklama

Chińskie firmy coraz lepiej radzą sobie w branży bezpieczeństwa, a ich obecność w sektorze wzrasta - podaje agencja prasowa Nikkei. Obecnie w pierwszej dziesiątce firm zgłaszających najwięcej patentów w tej branży sześć stanowią spółki z ChRL, a stoją za nimi m.in. takie firmy jak Huawei czy Tencent.

Reklama

Zdaniem Nikkei, wzrost obecności chińskich przedsiębiorstw w sektorze cyberbezpieczeństwa wiaże się z dążeniem ChRL do zdobycia przyczółka w branżach, które oddziałują na bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarek. Jednocześnie, Chiny za cel postawiły sobie samodzielność technologiczną, o czym nie jeden raz pisaliśmy na naszych łamach.

Chińskie patenty na potęgę

Według rankingu z danymi za sierpień tego roku, obecnie liderem jeśli chodzi o liczbę patentów w cyberbezpieczeństwie jest amerykański koncern IBM. Ma on ponad 6,3 tys. patentów.

Reklama

Na drugim miejscu plasuje się chiński gigant telekomunikacyjny Huawei Technologies, który ma ponad 5,7 tys. patentów. Na trzecim - znów chińska firma, Tencent Holdings - w przypadku tego koncernu mamy ponad 4,8 tys. patentów.

To podium. Jeśli weźmiemy pod uwagę ranking liczony do 10 miejsca, ujawni się nam więcej chińskich firm. Są to m.in. Ant Group (sektor finansowy) z ponad 3,9 tys. patentów, State Grid Corp of China (energetyka) - ponad 3,6 tys. patentów, a po nich - Alibaba Group Holding (ponad 3,1 tys. patentów) i niezależny fundusz inwestycyjny China Investment Corp z nieco ponad 3 tys. patentów.

Dążenie do samodzielności

Liczba patentów zgłaszanych przez chińskie firmy zaczęła rosnąć ok. 2018 r. - pisze Nikkei. To właśnie wówczas wybuchła wojna handlowa z USA, co przełożyło się na jeszcze bardziej strategiczne myślenie władz w Pekinie o sektorze technologicznym. Również w 2018 r. USA nałożyły na Chiny pierwsze sankcje - a ich celem był koncern Huawei.

Jak zwraca uwagę agencja, w ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów zgłaszanych przez IBM wzrosła o 1,5 punktu, dla kontrastu - w przypadku Huaweia i Tencentu to 2,3 i 13 punktów.

Dążenie do obrony własności intelektualnej rozumianej na polu nowych technologii jako strategiczny zasób pokazuje, jak ważne są dziś zdobycze z zakresu badań i rozwoju, a także jak istotną rolę odgrywają technologie w rywalizacji pomiędzy państwami. Wojna nie musi wiązać się z działaniami kinetycznymi lub informacyjnymi - może trwać w biurach patentowych, na giełdach i w kuluarach posiedzeń zarządów wielkich firm. Cyberbezpieczeństwo zaś to jedna z najbardziej kluczowych i istotnych dla bezpieczeństwa narodowego oraz gospodarczego dziedzin - nic więc dziwnego, że to właśnie tu Pekin chce zająć dominującą pozycję, podobnie jak to ma miejsce w kontekście technologii sztucznej inteligencji i jej zastosowań.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama