Reklama

Polityka i prawo

Chiny rozszerzają definicję szpiegostwa i blokują transfer kolejnych danych

Autor. John Cameron / Unsplash

Chiny rozszerzają definicję szpiegostwa i blokują transfer za granice kraju jakichkolwiek informacji, które mogą być związane z bezpieczeństwem narodowym i interesem państwa. Nowo uchwalone przepisy aktualizują regulacje obowiązujące od 2014 r.

Reklama

Przyjęte w Chinach przepisy - aktualizujące obowiązujące od 2014 r. prawo dotyczące przeciwdziałania szpiegostwu - wejdą w życie z dniem 1 lipca tego roku.

Reklama

Agencja Reutera zwraca uwagę, że nowelizacja prawa odzwierciedla priorytety rządzącego Chinami od 2012 r. prezydenta Xi Jinpinga, dla którego bezpieczeństwo narodowe jest jednym z najważniejszych aspektów. Jak powiedział podczas ostatniego spotkania z legislatorami Xi, „bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju".

Jeszcze więcej poufności

Nowelizacja przepisów wprowadza nowe zasady transferu danych za granice Chin. Według informacji przekazywanych przez chińskie media, „dokumenty, dane, materiały i przedmioty związane z bezpieczeństwem narodowym i interesami (państwa - red.) będą podlegały tej samej ochronie, co tajemnice państwowe".

Reklama

Jednocześnie, jak zauważa Reuters, w aktualizowanych przepisach nie sprecyzowano, co wlicza się w zakres interesów Chin lub co stanowi przedmiot zainteresowania bezpieczeństwa narodowego kraju.

Rozszerzona definicja szpiegostwa

Regulacje aktualizują i rozszerzają również definicję szpiegostwa. Po zmianach działania szpiegowskie obejmują również cyberataki ukierunkowane przeciwko instytucjom państwa lub podmiotom zarządzającym infrastrukturą krytyczną.

Po zmianach wprowadzonych przez nowelizację, organy państwa będą mogły prowadzić postępowania śledcze o charakterze antyszpiegowskim, a w ich ramach - uzyskiwać np. dostęp do danych, informacji lub własności prywatnej, a także zakazywać przekraczania granic przez określone osoby - podaje Reuters, powołując się na chińskie państwowe media.

Jak przypomina agencja, Chiny w ciągu ostatnich lat zatrzymały bardzo wiele osób - zarówno pochodzących z ChRL, jak i innych krajów, pod zarzutem oskarżeń o szpiegostwo. Procesy dotyczące działań szpiegowskich nie są jawne ze względu na ich znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama