Reklama

Polityka i prawo

Chiński biznesmen skazany za pomaganie hakerom

  • Start rakiety Minuteman III, fot. Boeing

Chiński biznesmen został skazany za udział w kradzieży amerykańskich tajnych informacji wojskowych. Spędzi w więzieniu 4 lata.

51-letni chiński biznesmen pracujący w branży lotniczej w Stanach Zjednoczonych został uznany za winnego włamania do amerykańskich systemów komputerowych i przekazywania wrażliwych informacji wojskowych obcemu państwu. Su Bin przyznał się do współpracy z chińskimi hakerami i do kradzieży informacji z amerykańskich koncernów zbrojeniowych. Został aresztowany w Kanadzie w 2014 roku i poddany procesowi ekstradycji.

Amerykański sąd w Los Angeles skazał Su Bina na 46 miesięcy więzienia oraz karę grzywny w wysokości 10 tys. dolarów. Asystent prokuratora generalnego John Carlins, że wyrok Su Bin jest karą za jego konspiracyjne związki z hakerami z Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i pomoc przy kradzieży wrażliwych danych wojskowych. Jego udział polegał na przekazywaniu informacji o osobach, przedsiębiorstwach oraz technologii, które miały istotne znacznie dla Chiny i powinny zostać wykradzione przez hakerów. Jego głównym celem były dane o samolotach transportowych C-17 i myśliwcach. Odpowiadał również za ich tłumaczenie na język chiński.

Su Bin przyznał się do zarzutu o konspirację w celu umożliwienia  uzyskania nieautoryzowanego dostępu do chronionych komputerów przez chińskich hakerów oraz o złamanie „Ustawy o kontroli eksportu broni”.  Tłumacząc motywy swojego zachowania wyjaśnił, że zależało mu przede wszystkim na pieniądzach.

Maksymalną karę jaką mógł otrzymać to 5 lat w więzieniu  i 170 tys. dolarów.


Czytaj też: W Chinach etyczny haker przekroczył granicę

Komentarze