Chińczycy kradną technologie na potęgę? FBI bada sprawę

11 lutego 2020, 10:44
FBI_FBI_FBI
Fot. Federal Bureau of Investigation/Wikipedia Commons/Domena publiczna

FBI prowadzi śledztwa dot. ponad tysiąca przypadków kradzieży technologii z USA przez Chiny. Zdaniem amerykańskich władz, szczególnie zagrożone tego typu procederem jest środowisko akademickie- podaje serwis ZDNet.

"Zagrożenie płynące z Chin jest realne. Jest stałe. Jest dobrze zorganizowane, dysponuje dobrymi środkami i w najbliższym czasie nie zniknie" - mówił na konferencji poświęconej temu problemowi asystent prokuratora generalnego USA ds. narodowego bezpieczeństwa John Demers.

Z kolei według dyrektora FBI Christophera Wraya, kradzież własności intelektualnej i technologii z amerykańskich uczelni, ale także z sektora prywatnego to "największe, długoterminowe zagrożenie [...] dla żywotności gospodarczej USA".

Wray podczas konferencji organizowanej przez Departament Sprawiedliwości powiedział, że jego służba obecnie zajmuje się ponad tysiącem przypadków prób kradzieży technologii USA przez Chiny w "niemal każdej branży i sektorze". Zastępca dyrektora FBI ds. działu kontrwywiadu John Brown powiedział, że w bieżącym roku podatkowym biuro dokonało 19 aresztowań pod zarzutem szpiegostwa gospodarczego na rzecz ChRL. Dla porównania, w 2014 roku FBI aresztowało w związku z podobnymi sprawami jedynie 15 osób w ciągu całego roku podatkowego.

Zdaniem amerykańskich urzędników, operacje wykradania własności intelektualnej przez Chiny mają charakter skoordynowany i opierają się na szczegółowym planie opracowanym przez rząd, który wskazuje obszary najbardziej znaczące dla rozwoju chińskiej gospodarki.

Również obecny na konferencji prokurator generalny USA William Barr wezwał USA i ich sojuszników do inwestycji w koncerny Nokia i Ericsson, które stanowią alternatywę dla chińskiego potentata telekomunikacyjnego - firmy Huawei. Zdaniem Barra inwestycje te mogą pomóc wstrzymać coraz szerszą ekspansję Huaweia na rynku technologii przeznaczonych dla wdrażania łączności nowej generacji 5G.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
TowariszczJacho
środa, 12 lutego 2020, 14:08

W Polsce nie ma takich problemów bo technologie z uczelni są rozdawane za przysłowiowego dolara komu tylko ... a później jest refleksja jak w przypadku CambidgeAnalitica czy też Grafen czy też "betonowe podkłady kolejowe" wyśmiane przez DB a następnie jest to technologia dla szybkiej koleii oferowane przez ... itd itd ... w polsce jest problem strukturalny braku wsparcia dla przejścia z poziomu trzeciego gotowości do poziomu 7-8 i tu jest pole do poPiSu dla "dobrej zmiany" - chronić i wdrażać i jeszcze raz wdrażać lub wspierać tych którzy chcą wdrożyć polską myśl techniczną i polskie rozwiązania ... a jeśli ekspertami w ministerstwach są Osoby z wykształceniem średnim i to może nie pełnym a do tego jeszcze z kilkoma paszportami i fryzjer, kelner, socjolog lub prawnik i ekonomista mają KOMPETENCJE oceniania co jest dobre a co złe to ... nie ma nawet potrzeby myślenia o tym gdzie są przewagi konkurencyjne produktów i gospodarki a o zrozumieniu ... to raczej zapomnieć i wyjechać ...

Kiks
wtorek, 11 lutego 2020, 14:54

Ktoś zdziwiony? Tylko szaleniec ufa Chińczykom. Rozwiązanie jest proste. Zamknąć rynki na ich produkty. Oczywiście zrobią to samo, ale coś za coś. To oni w głównej mierze potrzebują nowych rynków zbytu

Tweets CyberDefence24