Reklama

Polityka i prawo

Była doradczyni prezydenta Estonii nowym szefem NATO CCD COE

Fot. NATO CCD COE/Domena publiczna
Fot. NATO CCD COE/Domena publiczna

Merle Maigre była doradczyni ds. bezpieczeństwa prezydenta Thomasa Hendrika Ilvesa i Kersti Kaljulaid zostanie nowym szefem natowskiego Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence. Nową pracę rozpocznie na początku września.

Obecny dyrektor natowskiego ośrodka Sven Sakkov, który stoi na czele ośrodka od 2015 roku zostanie dyrektorem estońskiego think-thanku Internetional Centre for Defence and Security (ICDS).

Merle Maigre doradza prezydentom Estonii od 2012 roku  w sprawa dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego, wliczając w to zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem.

Wcześniej pracowała jako doradczyni ds. politycznych w komórce Planowania Politycznego Sekretarza Generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena w Brukseli. Maigre była również badaczką w estońskim think-tanku ICDS, gdzie zajmowała się polityką Ukrainy i sytuacją na Krymie. Odgrywała również aktywną rolę w przystąpieniu Estonii do NATO.

Czytaj też: NATO CCD COE: Nie potrzebujemy cyfrowej konwencji genewskiej

Merle Maigre zdobyła tytuł magistra na King’s College London, a licencjat na Uniwersytetach Middlebury College i Tartu University. Poza tym studiowała na Johns Hopkins Sais Bologna Center i Paris Institute of Political Studies.

CCD COE jest instytucją badawczą afiliowaną przy NATO. Pracujący tam naukowcy zajmują się różnymi aspektami cyberbezpieczeństwa poruszając problemy natury prawnej, politycznej, strategicznej i technicznej. Centrum jest organizatorem dorocznej konferencji poświęconej bezpieczeństwu. Obecnie w prace CCD COE zaangażowane jest 20 państw.

 

Komentarze