Reklama

Biznes i Finanse

W Chinach powstała pierwsza na świecie giełda handlu danymi

Autor. Pixabay

Giełda danych w Szanghaju jest najnowszym chińskim przedsięwzięciem, którego celem ma być ułatwienie transakcji na danych między firmami. To program pilotażowy, który ma prowadzić do powstania kolejnych takich giełd i stworzenia narodowego, regionalnego oraz globalnego rynku handlu danymi.

Reklama

Państwo Środka zapoczątkowało nowy sposób utowarowienia danych osobowych. Szanghajska giełda handlu danymi (Shanghai Data Exchange - SDE) została otwarta do obrotu 25 listopada ub.r. W pierwszym dniu handlu w ofercie znajdowało się 20 produktów danych, sprzedawanych przez różne firmy z siedzibą w Szanghaju oraz oddziały szanghajskich firm krajowych, w tym trzech głównych operatorów telekomunikacyjnych, China Eastern Airlines i JD Technology.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Powstała wraz z wejściem w życie nowego prawodawstwa: 1 listopada 2021 r. ustawy o ochronie danych osobowych (PIPL) oraz ustawy o bezpieczeństwie danych (DSL) z dniem 1 września 2021 r. oraz ustawy o cyberbezpieczeństwie (CSL) z dniem 1 czerwca 2017 r. Chiny w ten sposób uregulowały kwestię cyberbezpieczeństwa, prywatności i ochrony danych.

Powrót do idei handlu danymi

W ostatnich latach, wymiana danych stała się popularną koncepcją wśród chińskich samorządów lokalnych, które traktują to jako sposób na nowy wzrost gospodarczy w erze Big Data.

Pierwsza chińska wymiana danych miała miejsce w południowo-zachodnim mieście Guiyang pod koniec 2014 roku, po czym nastąpiło kilka podobnych przedsięwzięć w innych miejscach w Chinach. Jednak wymiany te zniknęły od 2017 roku, bo według chińskich mediów przyniosły rozczarowujące wyniki. W 2021 r. nastąpiło ponowne zainteresowanie wymianą danych, co wpłynęło na utworzenie krajowych i lokalnych rynków obrotu danymi.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama