Biznes i Finanse
Uwaga na fałszywe zbiórki podszywające się pod Pomagam.pl. Oszuści czyhają na wspierających
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi stronami, które stworzone zostały, by udawać rzeczywiste zbiórki w serwisie Pomagam.pl.
Od 24 lutego – dnia inwazji Rosji na Ukrainę, Polacy są skorzy do pomagania uchodźcom - uciekającym przed piekłem wojny - poprzez organizowanie zbiórek rzeczy, ale i finansowych, które mają zapewnić godne warunki do życia dla naszych sąsiadów.
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego ostrzega jednak, że nawet w kontekście zbiórek dla Ukrainy, znaleźli się oszuści, którzy szukają okazji, aby na pomocy zarobić. Podszywają się oni pod serwis Pomagam(.)pl. Pojawiają się strony internetowe, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. Na razie namierzono fejkowe domeny pod adresem pomagam-pl(.)site oraz pomagam-pl(.)online .
⚠️Uwaga!
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) March 14, 2022
Oszuści przygotowali fałszywe strony podszywające się pod serwis @pomagam ze zbiórkami w ramach akcji #SolidarniZUkrainą.
Nie dajcie się oszukać i zawsze dokładnie sprawdzajcie serwisy ze zbiórkami!
Fałszywe strony:
pomagam-pl[.]site
pomagam-pl[.]online pic.twitter.com/fNknOjerhT
Uczulamy na to, by wspierając zbiórki zawsze sprawdzać adres domeny, z której się korzysta – często może różnić się on nawet np. jedną literą w adresie, co wskazuje, że będzie to próba wyłudzenia pieniędzy, bądź też danych.
Czytaj też
Wsparcie Polaków
Polacy masowo zaangażowali się w pomoc sąsiadom. Bezczynna nie pozostała też branża technologiczna, która wykorzystuje swój potencjał inicjatywami i serwisami na rzecz Ukraińców. Powstały pierwsze technologiczne narzędzia, które mają pomóc w usprawnieniu i koordynacji pomocy dla obywateli zaatakowanego kraju oraz w walce z rosyjską propagandą. O tym, jak pomga biznes tech pisaliśmy w ostatnim #CyberMagazynie.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany